Kapaciteti Opće bolnice „Prim. dr. Abdulah Nakaš“ namijenjeni liječenju pacijenata pozitivnih na koronavirus su ne popunjeni, nego prepunjeni, potvrdio je za Raport infektolog i voditelj COVID odjela dr. Ednan Drljević.
„Naša obaveza su 104 kreveta, a mi imamo punih 127. Više je razlog za to, od toga da nam Hitna pomoć pomalo neselektivno šalje pacijente. Naime, postoji precizan dogovor koji pacijenti idu na liječenje kod nas.
Uz to, mnogo pacijenata se potpiše i kaže da ne želi ići u drugu ustanovu. Ipak, mi nemamo uslova za tako veliki broj pacijenata. Mi kao buduća kantonalna bolnica moramo primati sve pacijente s područja Kantona Sarajevo“, kaže dr. Drljević.
On ističe da postoji rješenje za trenutnu situaciju, a to je da se otvore i drugi centri, jer, kako kaže, u Kantonu Sarajevo je 900 slobodnih kreveta.
„Ako ti centri ne žele pacijente, neka to kažu i neka nama daju te krevete, opremu i dodatni kadar. Mi smo relativno mala bolnica i naravno da balansiramo sa kadrom. U covid odjelu je omjer kadra 1:3 u odnosu na neki drugi odjel. Na kraju smo snaga, ali moramo se brinuti za pacijente. Ovo je vapaj. Ako drugi ne žele, mi ćemo. Ljudi se moraju zbrinuti, to je naša dužnost, ne možemo i nećemo ostaviti ljude na ulici“, govori dr. Drljević.
Na pitanje kako ocjenjuje trenutnu epidemiološku situaciju u Sarajevu, dr. Drljević kaže kako ona nije alarmantna.
„U BiH nije nije visoka incidenca, ali u Kantonu Sarajevo je duplo viša nego u drugim dijelovima zemlje. Ipak, zdravstveni sistem je očuvan, nije ni blizu sloma, sve dok imamo stotine kreveta prazne. Napominjem još jednom da je važno da se građani pridržavaju mjera.
Međutim, veći problem je što nije počela vakcinacija. U KS, prema našoj studiji, oko 30 posto stanovništva ima antitijela. Kada se vakciniše još 30 posto, mi smo blizu praga kolektivnog imuniteta", govori dr. Drljević