Svijet

Drama u Mineapolisu. Trump prijeti upotrebom vatre!

„Kada paljevina počne, počinje i pucnjava", upozorio je američki predsjednik Donald Trump.

Reagirajući na eskalaciju nasilja u gradovima Mineapolis i Sent Pol u saveznoj državi Minesota, on je na Twitteru objavio nekoliko postova.

U njima je osudio demonstrante koji su se pobunili protiv ubistva Georgea Floyda. On je ubijen tokom brutalne akcije policije. Prema do sada objavljenim informacijama, Floyd se nije opirao hapšenju i preklinjao je policajce da ga ne ubiju. No, jedan od njih – Derek Chauvin – gotovo pet minuta mu je držao nogu na vratu i tako ga ugušio.

Chauvin se nije obazirao na Floydova upozorenja da ne može disati.

Guverner Minesote Tim Walz je podržao pravo na proteste ali i upozorio da neće tolerirati nasilje. No, ono je buknulo! Prema medijskim i izbještajima na društvenim mrežama, demonstranti su čak zauzeli nekoliko policijskih stanica. Zapaljeno je u opljačkano ne desetine objekata. Angažirana je i nacionalna garda, a policija je na demonstrante ispaljivala suzavac i gumene metke.

No, to nije rastjeralo su ulica desetine hiljada ljudi.

„Ti divljaci prljaju časno sjećanje na Georgea Floyda i ja to neću dopustiti. Upravo sam razgovarao s guvernerom Timom Walzom i rekao mu da je vojska uz njega do kraja. Bilo kakva poteškoća i mi ćemo preuzeti kontrolu. Kada počne paljevina, počinje i pucnjava. Hvala vam", napisao je Trump na Twitteru.

Njegov post odražava dramatično stanje u dva američka grada poznata i kao „gradovi blizanci" gdje već tri noći zaredom traju sve oštrije demonstracije povodom Floydovog ubistva.

Treća policijska stanica, u kojoj su radili svi umiješani u njegovu likvidaciju, spaljena je do temelja.

Protesti povodom ubistva Floyda proširili su se i na ostale dijelove Amerike, uključujući Čikago, Los Anđeles i Memfis.

Demonstranti protestiraju protiv pretjerane upotrebe sile koju policija posebno koristi prema Afroamerikancima.

Ističe se da Floyd nije bio naoružan i nije se opirao hapšenjima. A ubijen je. Isto se nedavno desilo i Breonnu Tayloru, stanovniku savezne države Kentaki.

Brojne javne ličnosti SAD zatražile su najstrožije kažnjavanje policajaca.

Prema navodima medija, sve je počelo dojavom da su u opticaju lažne novčanice. Floyd je identificiran kao mogući distributer lažnih dolara. Policija ga je locirala i zaustavila dok je bio u vozilu.

Na jednom od videosnimaka vidi se kako četvorica policajaca okružuju Floyda i obaraju ga na tlo.

Darek Chauvin, star 44 godine, bio je najnasilniji. Lokalni mediji objavili su da je star 44 godine, da je tokom 19 godina službe učestvovao u tri pucnjave i da je, tokom karijere, 17 puta protiv njega podnošena prijava.

Brat ubijenog  Afroamerikanca, Philonise, zatražio je da policajci koji budu krivi za smrt Georgea, budu pogubljeni.

Bijela kuća objavila je da je i Trump „ogorčen".

„Predsjednik zahtijeva osudu počinitelja. Pravda mora biti zadovoljena", rečeno je novinarima iz Press ureda američkog predsjednika.