Svijet

Dramatičan govor Ursule von der Leyen: ‘Puno toga je na kocki, budućnost naše djece ovisi o tome’

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen jutros je govorila o stanju Unije u Evropskom parlamentu, objavila prijedloge mjera za zaustavljanje i obaranje cijena energije. Olena Zelenskij, supruga ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, bila je prisutna je kao počasna gošća von der Leyen.

"Svi se sjećamo fatalnog jutra"

"Nikada ranije ovaj parlament nije raspravljao stanje Unije a da istovremeno imamo rat. Svi se sjećamo fatalnog jutra... Vratili smo na površinu našu unutrašnju snagu i trebat će nam snaga za oporavak. Budimo jasni, jako puno toga je na kocki, ne samo za Ukrajinu, nego i za cijelu Evropu i svijet i mi ćemo biti testirani od strane onih koji žele iskoristiti bilo koju mogućnost da nas podijele. Ovo nije samo rat koji je pokrenula Rusija protiv Ukrajine, to je rat koji se vodi energetskim i ekonomskim sredstvima, rat protiv naših vrijednosti i naše budućnosti. Radi se o autokratiji protiv demokratije”, rekla je von der Leyen koja je uvjerena da će u ratu pobijediti Ukrajina i Evropa.

"Ruski financijski sektor nalazi se na aparatima"

“Ruski financijski sektor nalazi se na aparatima. Ruska industrija je ugrožena i to je upravo Kremlj učinio. Sankcije su tu i ostat će. Vrijeme je za odlučno djelovanje", rekla je. “Želim u potpunosti mobilizirati naše zajedničko tržište. U Ukrajini ima puno dobrih, pametnih kompanija. Želimo proširiti ovu korisnu saradnju. Ukrajinu ćemo uključiti u naše slobodno robno područje. Pravo je vrijeme za to”, rekla je von der Leyen.

"Naše jedinstveno tržište je jedno od naših najvećih tržišta. Znamo koliko je to priča o uspjehu, a to će biti i priča o uspjehu za naše ukrajinske prijatelje. Zato ću danas otići u Kijev i o tome razgovarati s predsjednikom Zelenskim", rekla je von der Leyen.

Ruske manipulacije tržištem energije

Von der Leyen je rekla da su trebali slušati one koji su upozoravaili na Vladimira Putinua. Spomenula je ubijenu novinarku Anu Politovskaju i brojne druge, koji su tragično skončali zbog protivljenja ruskom predsjedniku.

“Rusija i dalje aktivno manipulira našim tržištem energije. Oni su se radije odlučili rasipati plin, nego slati ga nama po ugovorima”, rekla je šefica Komisije, dodavši da je prošle godine oko 40 posto plina uvezeno iz Rusije, a ove godine taj se broj smanjio na 9 posto

"Moramo se osloboditi u cijeloj Evropi ovisnosti od Rusije. Moramo se diverzificirati, prema povjerljivim dobavljačima kao što su SAD i Norveška. Danas imamo samo 9 posto uvezenog plina od Rusije. Oni radije raspiju plin, to tržište više ne funkcionira. Osim toga, klimatska kriza nam kuca na vrata".

Šta je rekla o mjerama?

Von der Leyen je govorila i o mjerama za države članice koje bi trebale smanjiti ukupnu potrošnju električne energije.

“Milioni Europljana trebaju pomoć. Zato predlažemo ograničenje prihoda kompanija koje proizvode električnu energiju. Te kompanije sada zarađuju profit kakav nikad nisu mogle sanjati. Profit je dobar, ali u ovom je vremenu pogrešno imati vanredno visoke profite u vrijeme rata i preko leđa naših potrošača.

Zbog toga naš prijedlog uključuje proizvođače električne energije iz fosilnih goriva, radi se o 140 milijardi eura, kako bismo ublažili ovaj udarac za države članice. Radi se na hitnim i privremenim mjerama na kojima sada radimo. To uključuje i određivanje najviše cijene plina. Moramo osigurati opskrbu, kao i globalnu konkuretnost i sigurnost globalnog lanca”, rekla je von der Leyen i otkrila da su s norveškim premijerom dogovorili da se oformi tim koji će razgovarati na koji se način može smanjiti cijena plina.

"Trenutačno tržište električne energije nije ono što nam odgovara i što je pravedno prema našim potrošačima. Potrošači bi trebali imati koristi od jeftinih obnovljivih izvora energije. Zato ćemo odvojiti cijene energije i napraviti sveobuhvatnu analizu tržišta energije", rekla je von der Leyen.

'Pravi problem su fosilna goriva'

Govoreći o fosilnim gorivima, rekla je da je "samo nekoliko vizionara shvatilo da su pravi problem fosilna goriva, a ne njihova cijena".

"Među njima su bili naši danski prijatelji. U prijašnjoj krizi Danska je uložila značajna sredstva u vjetroenergiju i postali su globalni lider i to je put koji trebamo odabrati. Ne brza rješenja, nego promjena paradigme, skok u budućnost”, rekla je von der Leyen.

Rekla je da će osnovat novu evropsku banku vodika. "Ona će nam pomoći da garantujemo otkup vodika i to tako da koristimo resurse iz fonda inovacija. Moći će investirati tri milijarde eura da bi se izgradilo tržište vodika. To će biti naš zeleni evropski dogovor. I svi smo vidjeli u kojoj je mjeri zeleni plan važan.

Ovo ljeto svima će nam ostati zabilježeno u sjećanju. Vidjeli smo suše, velike vrućine i situacija je puno ozbiljnija nego što se čini. Dosad su alpski ledenjaci služili kao rezerve za hitne slučajeve, ali budući da se tope brže nego ikad, buduće suše bit će još gore. Od prirode trebeamo napraviti saveznika”, rekla je von der Leyen.

Istakla je da će se udvostručiti kapacitet u borbi protiv požara, da će se nabaviti 10 aviona i dodatni helikopteri. “To je naša evropska solidarnost na djelu. Posljednje godine su nam pokazale koliko EU može postići kad djeluje zajedno. Naša ekonomska proizvodnja premašila je u rekordnom roku rezultate otprije krize. Evropa treba osigurati investicije. Budućnost naše djece ovisi o ulaganju u održivost, ali i o održivom ulaganju", rekla je von der Leyen.

Paket mjera

Podsjetimo, prema nacrtu mjera, Komisija će predložiti paket od tri mjere umjesto pet, koje je ranije spominjala. Prva mjera je ograničenje prihoda energetskih kompanija koje ne koriste plin za proizvodnju električne struje. Višak prihoda tih kompanija usmjerio bi se prema potrošačima i ekonomiju.

Druga mjera je obvezujuća štednja električne energije za vrijeme vršnog opterećenja kada je struja najskuplja. Smanjenjem potrošnje za vrijeme vršnih opterećenja smanjila bi se i potrošnja plina jer plinske elektrane uskaču u razdobljima dana kada se najviše troši kako bi se zadovoljila povećana potražnja.

Kao treću mjeru Komisija će predložiti i da kompanije koje radi s fosilnim gorivima, koje također profitiraju od rasta cijena, plaćaju solidarni porez, a prikupljena sredstva također bi se usmjerila prema potrošačima i ekonomiji.

U nacrtu se ne spominje ograničenje cijena plina koji se uvozi bilo iz Rusije, bilo iz drugih zemalja, kao ni program za podršku likvidnosti energetskih kompanija kako bi se lakše suočile s nestabilnošću tržišta.