surova sudbina

Drže migrante na tajnom otoku, a sad ih žele poslati na Balkan. “Tretiraju nas kao životinje”

Velika Britanija je ponudila desetinama migranata, koji su godinama zadržani u kampu na tajanstvenom britansko-američkom vojnom otoku u Indijskom okeanu, privremeni premještaj u Rumuniju.

Nakon šest mjeseci mogli bi biti premješteni u Veliku Britaniju.

Drugima iz grupe nude se, kako prenosi BBC, finansijski poticaji da odu u Šri Lanku, gdje kažu da se suočavaju s progonima.

Zatražili azil

U 2021. godini desetine Tamilaca postali su prvi ljudi koji su ikada zatražili azil na Diego Garciji, otoku na britanskoj teritoriiu Indijskog okeana, nakon što se njihov čamac našao u problemima.

Neobičan status teritorije doveo je do dugog pravnog spora, pri čemu je britanska vlada tvrdila da bi njihovo dovođenje u Britaniju moglo stvoriti "nezakonitu migracijsku rutu".

Portparol Ministarstva vanjskih poslova rekao je da su ministri radili na pronalaženju rješenja koje štiti dobrobit migranata i "integritet britanskih teritorijalnih granica".

"Premještaj najranjivijih migranata dok se obrađuju njihovi pravni zahtjevi pružio bi im veću sigurnost i dobrobit", rekao je on.

Velika Britanija je objavila da će predati suverenitet nad Britanskim Indijskim Okeanom, koji uključuje otok Diego Garcia, Mauricijusu.

To znači da će Mauricijus preuzeti kontrolu nad ovim područjem, ali vojne aktivnosti, uključujući prisustvo britanske vojne baze, ostat će na otoku.

U kontekstu predaje suvereniteta, britanskie vlasti su migrantima na Diego Garciji ponudili opcije za premještaj, što uključuje mogućnost premještaja na Balkan (Rumunija) ili povratak u Šri Lanku uz finansijske poticaje.

Maslinasti šatori

Muškarci, žene i djeca smješteni su u maslinastim šatorima, od kojih neki imaju curenja, a štakori se gnijezde unutar njih.

Kada je BBC posjetio kamp prošlog mjeseca, muškarci i žene stali su se uz šest metara visoku ogradu, mašući ispred svojih šatora.

Kamp se sastoji od bež šatora s kupolama, koji služe kao smještaj, te bijelih humanitarnih šatora koji su preuređeni u improvizirane zajedničke prostorije i crkvu.

Unutar jednog od šatora, gdje spava pet ili šest muškaraca, jedan je podigao ploču iznad svog kreveta kako bi otkrio gnjezdo štakora.

"Pogledaj, curenje. Rupa za štakore", rekao je drugi, pokazujući oko svog šatora, gdje su obješene plahte i peškiri ručnici stvarali različite prostore.

Tamilcima su dodijeljeni zeleni vojni kreveti na kojima spavaju, no dodali su drvene palete i spljoštene kartonske kutije kako bi ih učinili udobnijima.