Znanstvenike koji istražuju Arktik dočekalo je iznenađenje nakon što su otkrili savršeno očuvanog mačića sa sabljastim zubima.
Mačić je mumificiran u permafrostu prije 37.000 godina, tvrde istraživači s Ruske akademije nauka.
U svojoj novoj studiji, objavljenoj u Scientific Reports, tim je otkrio neviđene detalje o ovoj davno izumrloj životinji.
Unatoč tome što je uginulo tokom posljednjeg ledenog doba, glavu, prednje udove, torzo i šape trogodišnjeg mačića hladnoća je održala u gotovo netaknutom stanju.
Dvostruko veći od lava
Tim je otkrio da mu je vrat dvostruko deblji od vrata modernog mladunčeta lava.
U međuvremenu, njegova je čeljust posebno prilagođena za držanje njegovih legendarnih sjekutića u obliku stošca.
Naučnici su čak otkrili kako bi mačiću prsti 'u obliku graha' pomogli hodati kroz snijeg posljednjeg ledenog doba.
U svojoj studiji istraživači pišu: 'Prvi put u historiji paleontologije, proučavan je izgled izumrlog sisavca koji nema analoga u modernoj fauni.'
Tokom ekspedicije 2022. znanstvenici su pronašli ostatke mumificiranog mačića smrznutog u bloku leda u regiji Badyarikhskoe u ruskoj republici Jakutiji.
Iz nepoznatih razloga samo je gornja polovica tijela pronađena u jednom komadu.
Međutim, nepotpuna bedrena kost i potkoljenica mačića također su pronađeni relativno netaknuti u blizini.
Iako nije jasno kako je mačić uginuo, istraživači vjeruju da bi živio u razdoblju koje se naziva kasni piocen tokom kojeg je Zemlja bila prekrivena ogromnim ledenim pločama.
Prethodne studije su pronašle 'brojne' kosti vunastog mamuta u tlu ovog područja, ali ovo je prvi put da je pronađen tako potpuno zamrznut primjerak bilo koje vrste.
Glavni autor dr. Alexey Lopatin i njegovi kolege pišu: 'Nalazi smrznutih mumificiranih ostataka sisavaca iz kasnog pleistocena vrlo su rijetki.'
Obično su kosti životinja iz ovog razdoblja razbacane od strane strvinara i elemenata, mnogo prije nego što ih mogu pronaći znanstvenici.
To znači da još uvijek ne znamo puno o životinjama koje su hodale Zemljom tokom posljednjeg ledenog doba.
Jedinstven uvid
Međutim, zahvaljujući ovom otkriću, istraživači sada imaju jedinstven uvid u razvoj ove kultne vrste.
Sabljozubi mačić prekriven je dlakom tamnosmeđeg krzna koje znanstvenici opisuju kao 'kratko, gusto, mekano' te je duže preko vrata i leđa.
Mače također ima kratku bičastu bradicu koja mu raste oko brade i dva reda finih brčića.
Uspoređujući mumificiranog sabljozubog tigra s modernim mladunčetom lava slične dobi, istraživači su primijetili nekoliko očitih razlika.
Najuočljivije je da je mumificirani mačić bio znatno mišićaviji i imao je 'vrlo masivan vrat' i neobičan oblik njuške koji je znatno širi od onog modernog lava.
Vjeruje se da su ova i druge ključne prilagodbe omogućile sabljozubom tigru da izraste masivne očnjake.
Dr. Lopatin i njegovi koautori pišu: 'Jedna od upečatljivih značajki morfologije Homotheriuma, kako kod odraslih tako i kod proučavanog mladunca, prisutnost je povećane premaksilarne kosti.'
Ova kost, koja se nalazi u prednjem dijelu gornje čeljusti, omogućila bi mačiću da izraste niz velikih sjekutića u obliku stošca.
Međutim, ovaj je mačić bio premlad da bi mu izrasli impresivni očnjaci jer su skeniranja pokazala da još uvijek ima neke od svojih mliječnih zubića, piše MailOnline.
Osim toga, nevjerojatna očuvanost ovog primjerka otkriva zanimljive načine na koje se velika mačka prilagodila svom smrznutom okruženju.
Lovac na jelene
Osim guste dlake i malih ušiju koje pomažu u smanjenju gubitka topline, mumija sa sabljastim zubima imala je široke šape da širi svoju težinu po snijegu.
Isto tako, djetetu mačke nedostajali su karpalni jastučići, jastučići debele kože koji se nalaze na stražnjoj strani zgloba zapešća, za koje znanstvenici vjeruju da pomažu hodanju po dubokom snijegu.
Ova velika mačka, Homotherium latidens, jedina je vrsta u svom rodu za koju se zna da živi u Euroaziji tokom tog razdoblja.
Usporedbe s vrstama pronađenim u Španiji sugeriraju da je vjerovatno lovio veliki plijen kao što su jeleni, pa čak i vukove.
Ali pronalazak ovog primjerka tako duboko u Sibiru sugerira da su možda bili mnogo sjevernije nego što se ranije očekivalo.
Za sada su istraživači identificirali samo najočiglednije i najneobičnije značajke mumificirane mačke, ali već planiraju dodatna istraživanja kako bi detaljnije razgovarali o anatomiji mladunčeta.