kao SF film

Dva astronauta zaglavila su u svemiru: Kako će provesti vrijeme i preživjeti do 2025.? Ovako izgleda njihov život

Trebali su biti u svemiru samo osam dana, ali sada su tamo već skoro tri mjeseca

Zvuči kao zaplet naučno-fantastičnog filma: dva astronauta zaglavila su u svemiru i neće se vratiti još šest mjeseci.

Sunita Suni Williams i komandant Barry Butch Wilmore stigli su na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) u junu kao prva posada koja je testirala Boeingov novi Starliner, koji je pretrpio curenje helija i kvarove na potisnicima prije nego što je pristao - postavljajući pitanje koliko je siguran je za povratni let.

Boeing je insistirao na tome da astronauti nisu zapeli i rekao da "nema povećanog rizika" u njihovom vraćanju na Zemlju u Starlineru, ali NASA ih je umjesto toga odlučila vratiti na let SpaceX-a tek u februaru 2025. godine.

Trebali su biti u svemiru samo osam dana, ali sada su tamo već skoro tri mjeseca.

Ali imaju li dovoljno zaliha za još šest mjeseci, kako se psihički nose i kakav je svakodnevni život na ISS-u?

Veličina i sadržaji

ISS je dugačak 356 stopa (109 m) od kraja do kraja. Životni i radni prostor, kaže NASA, veći je od kuće sa šest spavaćih soba i ima šest spavaćih soba, dvije kupaonice, teretanu i prozor s pogledom od 360 stepeni.

Kao što ćete kasnije vidjeti, nije baš tako luksuzno kao što zvuči.

Unutrašnjost ISS-a

Williams i Wilmore nisu sami; dijele objekte sa sedam drugih astronauta iz drugih misija; četiri od njih su Amerikanci i tri Rusi.

Ima li dovoljno hrane, vode i kisika?

Da, tamo gore ima rezervnih zaliha za opstanak astronauta još dosta vremena, piše Sky News.

Svemirska stanica ima vlastite sisteme za proizvodnju kisika, a oko 50% kisika koji se izdahne iz ugljičnog dioksida se obnavlja.

Što se tiče vode, stanica ima sistem recikliranja urina u vodu za piće, a dio tog sistema također hvata vlagu koja se ispušta u zrak kabine iz daha i znoja posade.

Zalihe hrane su malo otmjenije. Obroci se izrađuju u NASA-inom Laboratoriju za svemirske prehrambene sisteme u Houstonu, gdje se kuhari fokusiraju na to da hranu učine ukusnom, ali i hranjivom.

Veliki dio je dehidriran, što znači da se mora napuniti vodom prije konzumacije, dok je dio gotov i treba ga samo zagrijati.

Meso (juneća prsa na žaru jedan su od primjera obroka u ponudi), jaja, povrće, hljeb, slane grickalice i slatkiši u kuhinji stanice.

Članovima posade također je dopušteno zatražiti neke od svojih ličnih favorita s polica.

U videu na NASA-inom YouTube kanalu, Williams je otkrila da je njen omiljeni proizvod namaz od orahovog maslaca - i pokazala teglu koju joj je poslala porodica.

Kada su zalihe zadnji put poslane?

Svemirska letjelica redovno prima više zaliha sa Zemlje, a posljednja stiže 6. augusta.

Lansirane raketom iz Kazahstana 30. maja, zalihe su uključivale oko tri tone hrane, goriva i drugih potrepština za Williams, Wilmorea i sedam drugih članova posade.

Posada u biti može naručiti ono što želi da dođe na ovim letjelicama razgovarajući s Kontrolom misije prije lansiranja.

To je bila dobra vijest za Wilmorea i Williams, koji su bili prisiljeni odbaciti svoj lični prtljag prije polijetanja u junu kako bi napravili mjesta za dodatnu opremu, što znači da su morali nositi rezervnu odjeću koja je već bila na ISS-u po dolasku.

Njihova vlastita odjeća konačno je stigla sa zalihama za 6. augusta, a dodatne zalihe trebale bi biti poslane za nekoliko mjeseci.

Nakon što se opskrbni brodovi isprazne na ISS-u, posada ih napuni svojim otpadom prije nego što ih pošalje nazad na Zemlju.

Kako koristiti WC bez gravitacije?

Postoje neke stvari koje filmovi o svemiru jednostavno ne pokrivaju - ali Williams se upustila u objašnjavanje tih detalja svemirskog života na NASA-inom YouTube kanalu.

U videu snimljenom 2012. Williams je pokazala WC školjku koja pomalo podsjeća na onu kakvu možete vidjeti u avionu.

Razlika je u tome što postoje dvije odvojene cijevi - jedna za urin i jedna za izmet. Ona za urin, koja je obojena žutom bojom, pričvršćena je za zid i izgleda gotovo poput usisavača - i prikladno ima funkciju usisavanja kako bi spriječila gravitaciju da izazove nered.

Cijev za izmet izgleda više kao tipičan WC, sa sjedištem, iako se morate držati za ručku na zidu pokraj nje kako biste izbjegli da odlebdi dok sjedite.

S vedrije strane, postoji oko pola tuceta vrsta toaletnog papira natrpanog u vrećice na zidovima WC-a, uključujući vlažne maramice i maramice za dezinfekciju u slučaju da "stvari ne idu kako treba", kako kaže Williams.

Astronauti također dobivaju toaletne potrepštine koje dolaze sa stvarima kao što su četkica za zube i pasta za zube (koje morate ili progutati ili pljunuti u maramicu) i četka za kosu - za koju Williams kaže da je besmislena u svemiru jer gravitacija neprestano drži vašu kosu uspravnom.

Šta je s rasporedom spavanja?

Zanimljivo je da možete spavati na podu, na zidu ili na stropu.

To je zato što se bez gravitacije posada nikad ne osjeća kao da leži. Nema razlike jesu li na podu, stoje ili naglavačke - sve je isto.

Tako ISS ima stanice za spavanje veličine otprilike telefonskih govornica u koje uđe posada, a koje se sastoje od vreće za spavanje i jastuka na podu, zidu i stropu.

Slobodno vrijeme

Kada ne izvode svemirske eksperimente, posada može uživati ​​u pogledu na Zemlju s palube opservatorija stanice ili se uputiti do Advanced Resistive Exercise Device (ARED) u čvoru Tranquility - otmjeni izraz za opremu za teretanu.

ARED nudi tradicionalne vježbe za gornji i donji dio tijela, kao što su čučnjevi, mrtvo dizanje, podizanje pete, pregibi za biceps i potisak s klupe korištenjem vakuumskih cilindara za repliciranje utega u teretanama.

Posada se potiče da ga koristi tokom svog boravka u svemiru, jer je gubitak mišića i kostiju uobičajen u dugim misijama.

Kako se par osjeća?

Oboje su penzionisani kapetani mornarice i dugogodišnji NASA-ini astronauti koji iza sebe već imaju duge misije na svemirskim stanicama.

Wilmore (61) i Williams (58), rekli su da su, ulazeći u ovaj probni let, očekivali da će naučiti puno o Starlineru i načinu na koji radi.

Na svojoj jedinoj konferenciji za novinare iz svemira u julu uvjeravali su novinare da su zauzeti, pomažući u popravcima i istraživanju, i izrazili su povjerenje u sva testiranja Starlinera koja se odvijaju iza kulisa.

"Imam stvarno dobar osjećaj u srcu da će nas letjelica vratiti kući, nema problema", rekla je Williams novinarima.

"Ona mantra koju ste čuli, 'Neuspjeh nije opcija', zato sada ostajemo ovdje", rekao je Wilmore.

"Vjerujemo da su testovi koje provodimo oni koje trebamo napraviti da bismo dobili prave odgovore, da nam daju podatke koje trebamo vratiti."

Wilmoreova supruga Deanna rekla je AP-u početkom augusta da je on "zadovoljan" svemirskom stanicom te da "niti se brine niti uzrujava".

Rekla je da Widmore, koji je dugogodišnji starješina u crkvi u Teksasu, vjeruje da Bog ima kontrolu i da to njegovoj porodici daje "veliki mir".

U svom najnovijem ažuriranju, NASA je rekla da Williams i Wilmore "u potpunosti" podržavaju plan da se vrate u SpaceX letjelici.

Šta se sada događa?

Starliner će se sada vratiti na Zemlju bez posade, dok bi se dva astronauta trebala vratiti u februaru.

Svemirska letjelica SpaceX Crew Dragon koja bi trebala biti lansirana sljedeći mjesec kao dio rutinske misije rotacije astronauta.

Na nedavnoj konferenciji za novinare, NASA-in administrator Bill Nelson rekao je da bi povratak na letjelicu Starliner bio preopasan.

"Svemirski let je riskantan", rekao je. "Čak i kada je najsigurniji, pa čak i kada je najrutinskiji. Probni let po prirodi nije ni siguran ni rutinski."

Pridruženi administrator Jim Free zatim je dodao: "Nesigurnost u našim [tehnološkim] marginama ono je što je dovelo do naše odluke."

Mnogi od Starlinerovih potisnika u propulzijskom sistemu pregrijali su se pri paljenju i čini se da je curenje helija, koji se koristi za stvaranje pritiska u potisnicima, povezano s njihovom učestalošću korištenja, ranije je objasnio NASA-in menadžer komercijalne posade Steve Stich.

Govoreći na posljednjoj konferenciji za novinare, Stitch je objasnio: "Suština vraćanja Starlinera je da je bilo previše neizvjesnosti u predviđanju potisnika.

"Da smo imali model - da smo imali način da tačno predvidimo šta bi potisnici učinili i cijelim putem kroz izgaranje deorbite i kroz sekvencu odvajanja, mislim da bismo poduzeli drugačiji smjer akcije.

"Ali kada smo pogledali podatke i pogledali mogućnost kvarova potisnika s posadom, a zatim ušli u ovu vrlo tijesnu sekvencu završetka deorbitskog snimanja, što stavlja vozilo na ulaz, a zatim odmah manevrira iz toga u slijed koraka za odvajanje servisnog modula i modula za posadu, to je jednostavno bio prevelik rizik za posadu."

Hoće li ovo biti najduže vrijeme koje je neko proveo u svemiru?

Ne - Rus Valeri Polyakov postavio je taj rekord sredinom 1990-ih, provodeći 437 dana izvan Zemlje.

A prošle godine NASA-in astronaut Frank Rubio vratio se s 371-dnevnog putovanja zajedno s ruskim astronautima Sergejem Prokopjevim i Dmitrijem Petelinom, oborivši rekord u najdužem vremenu koje je Amerikanac proveo u svemiru.

To putovanje, kao i ovo, bilo je produženo zbog tehničkih poteškoća i trebalo je trajati samo šest mjeseci.