Kada je u pitanju održavanje čistoće u kući, većina nas fokusira se na vidljive površine poput podova, stolova, kuhinjskih radnih ploha.
Temeljito peremo suđe, usisavamo tepih i brišemo prašinu, vjerujući da smo na taj način eliminirali većinu prljavštine i bakterija.
Međutim, mnogi predmeti koje svakodnevno koristimo gotovo nikada ne dolaze na red za čišćenje.
Iako na prvi pogled djeluju bezopasno, ti predmeti zapravo mogu biti pravo leglo bakterija, virusa i gljivica.
Evo što vrlo rijetko čistimo, a trebali bismo.
Daljinski upravljač
Istraživanje iz 2020. otkrilo je tragove bakterija, kvasca i plijesni na nekim daljinskim upravljačima, a stručnjaci kažu da bi mogli biti 20 puta prljaviji od WC-a. To je uglavnom zato što daljinski upravljač obično koristi više ljudi, od kojih neki nisu oprali ruke.
Koristite ga, recimo, istovremeno dok jedete čips i unosite bakterije u usta. Nemojte brisati daljinske upravljače jednokratnim maramicama - skupe su i štetne za okoliš. Umjesto toga, izvadite baterije i upotrijebite krpu navlaženu u malo sapunaste vode i iscijedite je. Kontroleri za igrice, prekidači za svjetlo i ručke na vratima imaju isti problem, pa ih također redovno na isti način čistite.
Plišane igračke
Omiljeni medo vašeg djeteta najvjerovatnije vrvi bakterijama. Nije ni čudo - žvaču ga i na njemu čak može biti sline i hrane. Nisu sve ove bakterije loše za vas, naprotiv, ali postoji i taj jedan posto, poput e.coli, koji je opasan i može dovesti do teških bolesti. Istraživanje iz 2015. pokazalo je da jedna od četiri igračke ima tragove izmeta na sebi. Zato je redovno čišćenje ključno – ne samo kada stvari izgledaju prljavo. Operite ih u mašini na 30 stepeni i provjerite jesu li potpuno suhe iznutra i izvana prije upotrebe. Podrazumijeva se da biste to trebali činiti češće ako su vam djeca češće bolesna.
Držač četkice za zube
Možda četkice za zube redovno mijenjate i čistite, ali koliko često perete držač u kojem ih držite? U kupatilima, gdje vlaga i toplina stvaraju idealne uvjete za razmnožavanje bakterija, držači četkica mogu postati leglo mikroorganizama. Voda iz četkice često kapa na držač, stvarajući plodno tlo za rast plijesni i bakterija.
Jedno istraživanje iz 2018. tvrdi da je koliform, crijevna bakterija, pronađena u više od četvrtine držača četkica za zube. Operite čašu za četkice u mašini jednom sedmično ili stavite malo razrijeđenog izbjeljivača na dno kada čistite kupatilo.
Četke za šminku i kosu
Četke za šminku i kosu često su zaboravljene kada je riječ o čišćenju. Ne samo da nakupljaju mrtve stanice kože, staru šminku, prašinu, istraživanje Univerziteta Aston iz 2019. pokazalo je da je devet od deset kontaminirano bakterijama, koje mogu uzrokovati bolesti kao što su infekcije kože, pa čak i trovanje krvi.
Napunite sudoper ili zdjelu toplom vodom i koristite blagi dječji šampon za čišćenje četkica palcem i mokrom spužvicom. Ostavite da se osuše na zraku. Kasnije će mirisati puno ljepše. Što se tiče četki za kosu, i njih redovno čistite.
Laptop i miš
Godine 2020. dr. Amanda Jones, vanredna profesorica mikrobiologije na Univerzitetu Northumbria, napisala je u izvještaju da klice pronađene na laptopu uključuju stafilokoke, streptokoke i neke bakterije koje se prenose zrakom poput mikrokoka.
To može dovesti do infekcija kože i upale grla. Ako ste jedini korisnik, obrišite ga jednom sedmično vlažnom krpom koristeći meku krpu navlaženu mješavinom vode i deterdženta za pranje suđa. Za uređaje koje češće koristi više ljudi, učinite to svaki put prije upotrebe.
Igračke za kupanje
Igračke za kupanje mogu biti tajno skrovište za crnu plijesan, pogotovo ako imaju malu rupicu na dnu. Ova plijesan može završiti u vodi u kojoj se dijete kupa, dijete je može progutati, što može dovesti do infekcije prsnog koša. Nakon upotrebe gumenih igračaka iscijedite svu vodu iz njih i ostavite ih da se temeljito osuše na zraku. Također, redovno ih namačite u toplu vodu s malo razrijeđenog izbjeljivača kako biste uklonili sve spore gljivica.