delegatska pitanja

Džaferović: Sporo se radi na saniranju posljedica razornih poplava

Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović (Klub bošnjačkog naroda) na početku današnje sjednice postavio je pitanje Vijeću ministara BiH šta je do sada ta institucija uradila na saniranju posljedica razornih poplava koje su početkom oktobra zadesile Bosnu i Hercegovinu.

"Vidimo nezadovoljstvo građana", istakao je.

Kada je u pitanju infrastruktura, posebno željeznička pruga koja je u tom dijelu oštećena, Džaferović je naveo da do sada ništa nije urađeno. Smatra da se vrlo sporo radi na saniranju posljedica razornih poplava, pa je postavio pitanje šta je Vijeće ministara BiH konkretno na tom planu uradilo.

Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto odgovorila mu je da je Vijeće ministara BiH 4. oktobra održalo izvanrednu telefonsku sjednicu, odmah nakon prvih informacija o tome šta se dogodilo na prostoru općina Jablanica, Konjic, Kreševo, Fojnica, Kiseljak te Mostaru.

"Zadužili smo Ministarstvo sigurnosti BiH da, u saradnji sa Ministarstvom odbrane BiH, sukladno nadležnostima institucija BiH, a temeljem pristiglih zahtijeva u Operativno-komunikacijski centar BiH, pruži svu raspoloživu pomoć poplavljenim područjima. Također smo zadužili Ministarstvo sigurnosti da sukladno svojim nadležnostima prati stanje na terenu i surađuje s nadležnim institucijama susjednih zemalja koje su iskazale spremnost za pružanje međunarodne pomoći Bosne i Hercegovine i po potrebi zatraži i pomoć od drugih zemalja, odnosno međunarodnu pomoć", navela je Krišto.

Dodala je da su zadužili Ministarstvo sigurnosti BiH da u saradnji sa Ministarstvom finansija i trezora, žurno pripremi i Vijeću ministara BiH dostavi prijedlog odluke o odobravanju sredstava tekuće rezerve budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza pogođenim područjima.

"Odmah sutradan sam obišla poplavljena područja. Uz ogromne materijalne štete koje su doista zastrašujuće, čega smo zapravo svi svjesni, najteže i najbolnije je bilo suočiti se sa gubitkom ljudskih života, što je zapravo nenadoknadivo", istaknula je Krišto.

Informirala je delegate da je Vijeće ministara BiH aktiviralo Mehanizam civilne zaštite Evropske unije, temeljem kojeg su na poplavljena područja stigli spasilački timovi iz Republike Hrvatske, Slovenije i Crne Gore, koji su sudjelovali u potrazi za nestalim osobama, a inženjerske jedinice pomagale su u saniranju posljedica poplava.

Navela je i da su donijeli odluku o odobravanju sredstava iz tekuće rezerve budžeta institucija BiH, kojom su odobrili sredstva iz tekuće rezerve u iznosu od jedan milion KM poplavljenim područjima.

Kazala je da je Vijeće ministara BiH krajem oktobra donijelo zaključak kojim su započeli sa pripremom aplikacije za Fond solidarnosti EU. Zaduženo je Ministarstvo sigurnosti da zajedno sa posebnim koordinacijskim tijelom, a u saradnji s nadležnim institucijama Federacije BiH, kantona, općina i gradova, radi na što žurnijoj procjeni šteta od posljedica poplava.

Navela je da je početkom novembra Vijeće ministara BiH donijelo odluku o formiranju tima za pripremu aplikacije za Fond solidarnosti EU koja se treba predati najkasnije do 26. decembra.

"Uz ovu informaciju htjela bih istaknuti da je nakon strašnih poplava, Vlade Republike Hrvatske donijela odluku o izdvajanju sredstava od 10 miliona eura za pomoć poplavljenim, odnosno pogođenim područjima u BiH. Nakon zajedničke posjete i obilaska poplavljenih područja sa predsjednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen, informirana sam da ćemo dobiti i izravnu, odnosno direktnu pomoć za poplavljena područja u iznosu od 20 miliona eura", kazala je predsjedavajuća Vijeća ministara BiH.

Na kraju je istaknula da Vijeće ministara BiH, u okviru svojih nadležnosti, čini sve da uz raspoloživa sredstva i instrumente pomoći koje imaju, stanovništvo nastradalih općina i gradova koji su pogođeni poplavama čim prije budu dovedeni u normalno stanje.

Delegat Šefik Džaferović je, komentirajući dobiveni odgovor, kazao da je on tačan i da se nije reklo ništa što nije uradilo Vijeće ministara BiH, ali da on nije zadovoljan stanjem.

"Prošlo je pet sedmica od razornih poplava u kojima je život izgubilo 27 ljudi. Ogromna je materijalna šteta. Mi danas, u šestoj sedmici, primamo izvještaje putem medija sa terena, da su građani ostavljeni sami sebi, da više nema nikoga, recimo u Donjoj Jablanici, da radi na otklanjanju štetnih posljedica. Ljudi ne znaju mogu li graditi i obnavljati svoje domove ili ne mogu. Željeznička pruga, most visi, jedna užasna slika kada se pogleda, a mi smo ušli u šestu sedmicu. Ako nismo u stanju da ljudima za šest sedmica kažemo kakva je budućnost tog područja i da se krene u obnovu, ako nismo u stanju da žilu kucavicu, kada je u pitanju saobraćajna infrastruktura Bosne i Hercegovine, prugu koja prolazi kroz cijelu BiH makar započnemo obnavljati, onda s nama nešto nije u redu", zaključio je Džaferović.

Na kraju je naveo da se ovo ne odnosi samo na Vijeće ministara BiH, odnosi se i na Vladu FBiH, kantonalnu vladu i lokalne vlasti.