Vijesti

Džindić: U narednih nekoliko dana Vlada FBiH donijet će odluku o poskupljenju struje

U Ministarstvu smo već pripremili Odluku, samo čekamo usvajanje korekcije Zakona o električnoj energiji na Domu naroda Parlamenta Federacije. Tom odlukom bi, u periodu od jedne godine, bila limitirana cijena ili povećanje cijene električne energije, u odnosu na prosječnu cijenu u 2021. godini, kazao je za BHT1 ministar energije, rudarstva i industrije Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Džindić.

Objašnjavajući razloge najavljenog povećanja cijene električne energije, koje je izazvalo burnu reakciju Udruženja poslodavaca Federacije BiH, koje je svoje članove pozvalo da ne potpisuju nove ugovore sa Elektriprivredom Bosne i Hercegovine, ukoliko povećanje bude veće od 20 posto, Džindić je kazao kako je razlog tome veliki rast cijene struje na berzi.

Tržišni, otvoreni model snadbijevanja, koji se primjenjuje na velike poslovne subjekte, poput ArcelorMittala, cementara i druge velike kompanije, na snazi je od 2016. godine i u skladu je sa Direktivom Evropske unije, kazao je Džindić.

"Nama je berza osnova za određivanje cijene na tom tržišnom modelu. Kada uzmete, recimo, na današnji dan - kada bi odredili nekom privrednom društvu cijenu električne energije - ona se određuje na način da se pogleda kolika je cijena na berzi HUDEX, to je nekih 260-tak eura, oduzme se određeni tržišni koeficijent i dobije finalna cijena koja se daje na zahtjev nekom privrednom društvu. To je jako veliko povećanje, jako veliki skok i vrlo vjerovatno da bi na tom tržišnom modelu mali broj firmi mogao to, da tako kažem, prihvatiti i preživjeti. Zbog toga smo mi išli na ovakav način, da korigujemo Zakon, da omogućimo sebi uporište na osnovu čega možemo korigovati ovu odluku", rekao je on.

Džindić je kazao i da u Federaciji postoji jedan generalni problem, a to je jako niska cijena električne energije prema kategoriji javne usluge, domaćinstva i sitni obrti.

"Ona je 32 eura po megavat satu. Dobro znate da je proizvodna cijena u Elektroprivredi 50 ili 51 euro po megavat satu. Dakle, Elektroprivreda mora za svaki megavat sat isporučen prema toj kategoriji kupaca dodavati određenu količinu novca", naveo je on.

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije takođe je kazao kako je posebno formirana radna grupa Vlade Federacije Bosne i Hercegovine analizirala dva predložena modela, koja su iznijeli Elekltroprivreda BiH i Elektroprivreda HZHB Mostar, ali da nijedan nije prihvaćen.

Nakon toga se u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije krenulo na korekciju Zakona o električnoj energiji.