U određenim dijelovima Amerike je počela da se primjenjuje zabrana upotreba zaštitnih maski koje imaju ventile.
Iako su ovi jednosmjerni ventili dizajnirani da omoguće više komfora omogućavajući vazduhu da izađe iz maske kada korisnici izdahnu, ova funkcija zapravo omogućava i širenje virusa, prenosi "USA Today".
"Kroz ventil je lakše disati jer se oslobađa toplota i vlaga", kaže Kai Singabrtl, doktor koji radi u prevenciji i kontroli infekcija u poznatoj Mejo klinici.
Ali, pored toga što osobe putem ove maske mogu da izdahnu toplotu i vlagu, Singbartl je rekao da takođe izbacuju virusne kapljice i čestice.
Portparol okruga Marikopa u Arizoni, koji je precizirao da maske sa ventilom ne ispunjavaju zahteve okruga, ističe da se zabrana zasniva na preporuci Centra za kontrolu i prevenciju bolesti koji je protiv upotrebe ovih modela zaštite.
Portparol je napisao u poruci da javno zdravlje okruga Marikpopa "nije agencija za sprovođenje zakona", te je savjetovao sve ljude da nose maske sa najmanje dva sloja.
Podsjetimo, Odjeljenje za javno zdravlje San Franciska je još u maju mjesecu na svom zvaničnom Twitter nalogu podsjetilo ljude da ukoliko odluče da nose model N95, onda bi trebalo da obezbijede masku koja nema prednji ventil.
"Još uvijek viđamo dosta ovih maski koje se nazivaju N95, ali one sa ventilima ili otvorima na prednjoj strani NISU bezbjedne, i mogu dodatno da postaknu širenje mikroba", piše u tvitu.
U suštini, ako bi osoba koja nosi masku kihala ili kašljala, zarazne kapljice mogle bi da prođu kroz jednosmerni ventil, eventualno da dovedu nekoga u opasnost da se zarazi bolešću Covid-19 ili nekom drugom.
U pratećoj objavi objašnjeno je da respiratorne maske i dalje mogu biti korisne ako se nose sa hirurškom maskom ili drugom krpom koja ih pokriva.
Gradski zdravstveni službenici su u međuvremenu predložili da oni koji imaju ovu vrstu maske ventil prekriju trakom.