Čim su muslimani širom planete polako počeli ispraćati dragog gosta imena ramazan, ukazao se mladi mjesec, koji je najavio dolazak Ramazanskog bajrama. Jednog od dva (uz Kurban-bajram) najveća muslimanska praznika. Bajrama, koji je, nakon mjeseca posta, stigao vjernicima kao nagrada za sve što su činili tokom ovog svetog mjeseca.
Glavni imam Medžlisa Islamske zajednice u Zavidovićima Izet ef. Čamdžić na kraju ramazana prošle godine održao je predavanje pod nazivom "Ramazanu, šta nam ostavljaš?". Kazao je tada da nam je ramazan ostavio, između ostalog, čvršću vjeru, jači iman u srcu, ali i odlučnost.
A šta je to što nam je ramazan koji smo netom ispratili ostavio, efendija nam pomno objašnjava.
"Rekao bih da se u našem društvu nije nešto mnogo promijenilo u odnosu na prošlu godinu. U svim sferama našeg društva stanje je isto, možda čak i gore. Ramazan je i ove, kao i svake godine, donio iste blagodati, iste sadržaje, pred nas stavio iste zahtjeve i ostavlja nam i ove godine iste poruke. Jedino se nadam da mi te poruke čujemo dobro da ih usvojimo, u svoje biće usadimo i da se dobru, dobročinstvu jedni drugima uopćeno na univerzalnim vrijednostima okrenemo", govori efendija Čamdžić za Raport.
Dakle, dodaje, ramazan nam je donio mogućnost da osnažimo svoje ubjeđenje, donio nam je blagodat koja se zove ustrajnost.
Ramazan nam je ostavio snažnu poruku
"Učio nas je da ustrajavamo u dobru, donio nam je također podsticaj na veću odlučnost u borbi protiv grijeha i zla, učio nas je samilosti, praštanju i ostavlja nam snažnu poruku da to što smo u ramazanu stekli ne izgubimo vraćajući se uobičajenom načinu života, koji je prilično otvoren za uticaj šejtana, odnosno za grijeh", objašnjava nam sagovornik.
U odnosu na prošlu godinu, situacija u svijetu drastično se promijenila. U kakvom ozračju je došao ovaj Bajram, u vrijeme ratova, nemira, gladi, stradanja...
"To je pitanje za sve tri monoteističke religije", reći će sagovornik Raporta.
"U ovim danima postili su katolici i svoj post su krunisali Uskrsom, mi smo postili i u ovom danu svoj post smo krunisali Bajramom, u ovom danu, sve do 5. maja, postit će pravoslavci i svoj post će krunisati Vaskrsom i svaki taj post ima zadaću, pred nas stavlja iste zahtjeve. Rekao bih, bilo bi dobro kada bi taj post uticao na ljude diljem svijeta, a taj post će doći na Sudnji dan i pitati nas: 'Jesam li ja šta od vas načinio?'. Tako da ne bude da mi svodimo, s obzirom na probleme u svijetu i tim našim društvima, vjeru na obred. Evo sad, prošao je ramazan, skinuli smo sa sebe ramazanski oklop te ramazanske zahtjeve i vraćamo se istom načinu života i čini mi se da tako svi postupaju, cijeni efendija Čamdžić.
Na kraju, svim muslimanima uputio je nekonvencionalnu bajramsku čestitku.
'Da li sam uspio, volio bih znati'
"Zamislio bih tu poruku ovako: Kao da se sada ovaj ramazan koji smo ispratili ima mogućnost nama obratiti, pa nam kaže: 'Napuštam vas, odlazim iz vaših kuća, stanova, džemata i džamija. Bio sam s vama 30 dana i imao zadaću vaše ispucale, grijehom oskrnavljene duše zaliječiti, oporaviti. U mojem imenu', govori ramazan', baš taj cilj je naglašen, jer ime mi je ramadan, a u mom korijenu mi je ustvari riječ koja upravo označava suhu i ispucalu zemlju na koju padne blagorodna kiša, pa ona svakovrsnim biljem, cvijećem raznim ukrasima, izgledom svojim zadivi. Eh, eto pitam vas', govori nam ramazan', sad u ovom bajramskome danu, da li sam ja uspio vaša srca osnažiti, vaše duše oporaviti da se grijeha koje ste eventualno činili oslobodite, da se nekih loših osobina koje su pri vama riješite, da li sam u tome uspio, volio bih znati'.
I tada bi to bio istinski Bajram, tada bismo istinski bajramovali, odnosno nad svojim strastima, prohtjevima, nad sobom trijumfovali i stavili svoj život pod kontrolu radi Božijeg zadovoljstva i ukupne naše, svih ljudi na Zemlji, sreće.
U tom duhu nadajući se da ćemo čuti ovu ramazansku poruku, odnosno poruku koju nam ramazan kao bajramsku šalje, želim svima Bajram šerif mubarek olsun", poručio je efendija Čamdžić.