Egipatski predsjednik Abdel Fattah al-Sisi izjavio je u petak da se nada prekidu vatre u Pojasu Gaze u narednih nekoliko dana, upozoravajući na izraelsku vojnu operaciju za invaziju na grad Rafah, na jugu Pojasa Gaze.
„Egipat se svim silama trudi da postigne primirje u Pojasu Gaze, da spasi nevine civile od pošasti rata koji traje više od pet mjeseci“, rekao je egipatski predsjednik tokom ceremonije na Policijskoj akademiji u Kairu, objavila je državna novinska agencija MENA.
Izrazio je nadu u prekid vatre u Gazi „u narednih nekoliko dana“.
Upozorio je i na „opasnost invazije na grad Rafah u južnom Pojasu Gaze i proširenje obima rata“.
Ovo je drugi put u sedmici da je egipatski predsjednik javno upozorio na opasnosti invazije na Rafah.
Abdel Fattah al-Sisi je napomenuo da je “više od 60 posto Pojasa Gaze uništeno”.
Naglasio je da obnova Gaze "zahtijeva ogromne količine novca i vremena".
„Takođe nastojimo da dovedemo najveću količinu humanitarne pomoći u Pojas Gaze“, rekao je predsjednik, upozoravajući na „opasnost ometanja ulaska pomoći u Gazu i upotrebe hrane kao oružja protiv nevinih civila“, rekao je egipatski predsjednik.
On je ukazao na inicijativu kojoj se pridružio Egipat kako bi pomogao vazdušnu dostavu humanitarne pomoći u Pojas Gaze, u saradnji sa između ostalih Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Katarom, Sjedinjenim Američkim Državama i Francuskom.
Abdel Fattah al-Sisi je naglasio da su stanovnicima Pojasa Gaze potrebne hiljade tona pomoći na dnevnoj bazi kako bi zadovoljili svoje potrebe.
Podsjetio je na neumorne napore Egipta za prekid vatre u Gazi, da donese najveću moguću količinu humanitarne pomoći, ograniči uticaj gladi i omogući Palestincima centralnom i južnom dijelu Pojasa Gaze da se vrate na sjever.
Za genocid optuženi Izrael započeo je ofanzivu na Pojas Gaze nakon prekograničnog napada Hamasa 7. oktobra prošle godine, a od tada je ubijeno više od 31.300 Palestinaca.
Po tužbi za genocid koju je pokrenula Južnoafrička Republika, Međunarodni sud pravde je 26. januara presudio da se Izrael mora suzdržati od bilo kakvih radnji povezanih s ubijanjem, napadima i uništavanjem stanovnika Pojasa Gaze i poduzeti sve mjere da spriječi genocid.
Napadi se, međutim, nastavljaju nesmanjenim intenzitetom, a isporuka pomoći i dalje je nedovoljna za rješavanje humanitarne katastrofe.