Nakon početnog oduševljenja i olakšanja zbog odobrenja Pfizer/BioNTechove vakcine, uslijedilo je i propitivanje. Odnosno kritike, piše u nedjelju Večernji list. U njemačkim su medijima one sada učestale jer početak vakcinacije ne teče onim tempom kao što se očekivalo. Evropskoj komisiji postavljaju se pitanja je li osmislila doista adekvatnu strategiju vakcinacije, a na primjer u Focusu, izuzetno su kritični i prema Angeli Merkel.
EK i Ursuli van der Leyen predbacuje se pogrešna procjena u davanju prioriteta kada se radi o kandidatima za vakcinu, odnosno njihovim proizvođačima. Osnovna je kritika, dakako, što su se najveće količine buduće vakcine dogovarale s AstraZenecom i Sanofijem. AstraZenecinu, odnosno oxfordsku vakcinu odobrila je Velika Britanija, no nema još signala da bi se to moglo dogoditi i za zemlje Ec+vropske unije.
Vakcine koje razvijaju Sanofi i GlaxoSmithKline još nisu ni došlo do faze 3 kliničkog ispitivanja jer se već u ranijim fazama ispostavilo kako ne pruža dovoljno imunosti starijima od 60 godina. S AstraZenecom je potpisan ugovor za 400 miliona doza, a sa Sanofijem za 300 miliona doza.
Ursulu van der Leyen pogotovo se kritizira zbog objave na Twitteru o kupnji dodatnih 100 miliona doza Pfizer/BioNTechova vakcine, jer je ta opcija postojala još u novembru kada je ugovor i sklopljen, a odnosio se na 200 miliona doza s opcijom za još 100 miliona. K tome su ugovori s AstraZenecom i Sanofijem sklopljeni više od dva mjeseca ranije, donosi Večernji list.