Ni krtica se u zemlji ne može sakriti pa je valjda morao doći ovaj virus da pokaže, tek će pokazati, pogubne posljedice združenog zločina SDA i HDZ-a u Federaciji i SDS-a i SNSD-a u Republici Srpskoj čiji će ceh platiti građani.
Znakovito je da šefovi tih stranaka i prvi do njih, a samovoljno su stavili znak jednakosti između sebe i cijelih naroda kojima pripadaju, od sredine marta ne govore o svojim narodima nego građanima jer im oni sada trebaju kao živi štit. Kada koronavirus bude strpan u flašu, onaj ko preživi bit će ljut što je živ – ostat će mu samo da besciljno luta bez posla i praznih džepova.
Stranački lideri nastavit će da uživaju u rezultatima svog mukotrpnog i uspješnog rada na uništavanju privrede - preduzeća i radnika - čime su sebi osigurali kontrolu nad ljudima, time vlast i moć. Uz vlast i moć idu i finanijsko-političke orgije, koka i puno još toga.
Virus gnjileža
Sistem je bio i ostao jednostavan – vlasti su svjesno i namjerno ubacivale i ubacuju virus gnjileža u privredu pa su onda preduzeća podarili sebi i svojima i za protekle tri decenije privatno obrnuli stotine i stotine milijardi eura ostavivši državu i njenu ekonomiju da dube na glavi umjesto da stoje na nogama. Na trule zube stavljaju proteze i zato je BiH već decenijama mimo svijeta. Uzgred, rat je završen prije 25 godina.
Sada država i njeni entiteti traže načina ne bi li navukli šta novca u nekakve fondove navodne solidarnosti , sijući obećanja na sve strane . Ko će ovdašnju privredu izvući iz provalije u koju je odavno upala, a nije je gurnuo korona virus nego SDA, HDZ, SDS i SNSD?
Kaže prije pet i po mjeseci premijer FBiH Fadil Novalić gledajući ljude u oči:
„U Evropi sada imamo recesiju, a mi zahvaljujući gradnji autputeva nismo osjetili tu recesiju, naš BDP je ostao gotovo isti zahvaljujući tome što imamo infrastrukturne i energetske objekte koje gradimo“.
Prije 15 dana, opet Novalić ovaj put o otkazima koje zbog korona virusa dobivaju radnici:
„Taj problem se tiče broja otpuštenih, još nije tako velik, ja bih prije rekao da je smanjen broj uposlenih i mi to možemo servisirati na biroima rada“.
A odavno pogubljeni ili zagubljeni predsjednik Federacije Marinko Čavara, bit će upamćen po tome da nikada nje dao rješenje, ima savjet za izlaz iz korona krize: „ Mora se osigurati funkcioniranje gospodarstva i da što više gospodarskih subjekata radi“.
Štit i mač
Vlada FBiH formirala je „novu firmu“ – Krizni štab za privredu sa zadatkom da izvede ekonomiju na čist put kojeg je zamela korona. Dao Bog, kćeri... U štabu je šest federalnih ministara - šef je Edita Đapo, a članovi su Denis Lasić, Amir Zukić, Jelka Miličević, Nermin Džindić i Šemsudin Dedić. Tu su još predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović i predsjednik Saveza samostalih sindikata Mevludin Bektić. Još im samo fale Selvedin Šatorović i Edhem Biber da počnu pisati onako kako najbolje znaju - kukom po ledu.
Pa ministarska šestorka zajedno nema ni pet godina staža u privredi što znači da nisu ni osjetili šta znači osobnim radom zaraditi novac. One koji doista ne znaju kako je živjeti na budžetu, ali znaju šta su privreda, tržište i krize, pod izgovorom korona virusa bacili su u izolaciju.
A da taj Krizni štab namjerava ozbiljno, već bi odgovorio na pitanje, primjerice gdje je novac prikupljen od akciza na duhan. Samo u prošloj godini naplaćeno je oko 870 miliona maraka i novac je uplaćen na račune entitetskih ministarstava finansija i Brčko Distrikta, a od 2009. leglo je više od osam milijardi maraka.
U evropskim državama tako skupljen novac zakonski pripada zdravstvu, traženo je to uzalud i ovdje. Neko je izračunao: da je u BiH tako, moglo se kupiti 1.285 novih uređaja za magnetnu rezonancu (oko 500.000 komad) , izgraditi 128 novih bolnica( oko 50 miliona jedna)... Ovdje nijedna marka od akciza na duhan nije uložena u zdravstvo. Znaju predsjednici i ministri gdje su otišle te pare, ali još bolje znaju, jer im je osobno isplatnije, ugrađivati proteze na trule zube.
Drugim državama štit su solidarnost i jednakost pojedinaca, a pravda je mač. U BiH takvog ni štita ni mača, ovdje sve zavisi od ličnog raspoloženja onih koji su na vlasti. I šta očekivati?