Ekonomija

Ekonomista Amir Rizvanović za Raport o mjerama vlasti za pomoć privredi: Znamo kako to ide kod nas – ko je kome bliži…

Vlada Federacije BiH, kao i Vlada RS-a, već su počele s uvođenjem mjera za spav privred i ekonimije koja trpi enormne gubitke zbog pandemije koronavirusom.

Premijer Vlade FBiH Fadil Novalić najavio je formiranje fondova koji bi trebali pomoći prviredi, moratorij na plaćanje kredita, odgodu plaćanja poreza...

Ekonomista, dugogodišnji bankar i finansijsku stručnjak Amir Rizvanović komentirao je za Raport uvedene mjere.

"Ja ih vidim, ne kao urgente, nego kao neke od mjera koje će biti od koristi kada prođe pandemija. Fomiraju se fonodvi, ne govori se iz kojih će se to sredstva formirati, jesu li ti strani, koliki će biti kapacitet...Mene najviše zabrinajva što nema kriterija kojim će se koristiti ta sredstva, nego će se oni kao izraditi u narendom periodu. A, mi znamo kako je to u BiH, kako idu ti kriteriju, ko je kome bliži...", kaže Rizvanović.

On ističe kako će sigurno doći do velikog broja otkaz.

"To se najviše odnosi na turizam i na obrte koji ne mogu da rade u sad - hoteli, ugostiteljski objeti. Ako nema nove vrijednosti, oni ne mogu davati plaće, a očekuje se da plate poreze i doprinose. Vlast im govori nemojte otpuštati radnike. Vlast tu treba reći da im poslodavci osiguraju plaće, a da će ona doprinose i poreze. Od odgode niko ništa nema, jer neće ih moći platiti ni kasnije. A veliki broj otkaza znači opterećene za penzioni i zdravstveni fond", ističe Rizvanović.

On ističe da je prva mjera koju vlasti odmah moraju uraditi jeste da se omoguću nesmetan transport roba.

"Mora se osigurati nesmetan transport robe. Iz više razloga. Ako neka naša firma nešto proizvodi njoj treba repromaterijal koji se uvozi. I ako izvozi nešto, ne može ni jedno ni drugo ako je onemogućen protok. Sve države su dozvolile protok robe. Dakle, to je osnovno, a to mogu samo vlade kroz diplimatske kanala. Sad nam konvoji kamiona stoje tri dana na granici. To je predugo", istič on.

Osvrnuo se i na prijedloge da se u sve uključi Centralna banka BiH.

"Što se tiče Centralne banke, nama je dugoročno važno da monetarna stabilnost, koja je vezana taj fiksni kurs KM-a i ostane. To se ne bi smjelo dirati. Međutim, ima nešto drugo, ja se slažem s MMF-om da to ne treba dirati, ali i oni kažu da KM treba da bude pokrivena najmanje 100 posto eurskim sredstvima. Ja ne znam koliko je emitovano našeg novca u odonosu na naše rezerve. Možda tu ima prostora", navodi Rizvanović.