stiže revolucija

Ekonomski i pravni udar za tehnološke gigante: Evropska unija uvela nove mjere

Odlučnije i brže suzbijanje zloupotrebe položaja i ovlasti najvećih svjetskih digitalnih kompanija - to obećava novi pravni arsenal Evropske unije koji je stupio na snagu u četvrtak.

Akt o digitalnim tržištima (DMA) označava revoluciju u pravu o tržišnom takmičenju i može preobraziti način na koji se najveći svjetski igrači ponašaju na internetu.

Puni utjecaj zakona neće se osjetiti odmah, ali već od četvrtka šest tzv. „nadzornika pristupa” suočava se sa strožim ograničenjima: Googleova matična firma Alphabet, Amazon, Apple, vlasnik TikToka ByteDance, Meta i Microsoft.

Izvukavši pouke iz dugačkih pravnih postupaka kojima je, često uzalud, pokušavala stati na kraj antikonkurentskim praksama tehnoloških divova, Evropska unija je izgleda napokon dobila ovlasti da privede te firme redu, prenosi Poslovni.hr.

DMA donosi popis onoga što firme smiju i ne smiju činiti kako bi se osigurala poštena tržišna utakmica.

Na primjer, korisnicima moraju omogućiti veći izbor kada biraju internetski preglednik na svojim uređajima umjesto da im to bude nametnuto po defaultu.

Google, na primjer, neće smjeti favorizirati svoje vlastite platforme, kao što je Google Shopping, u rezultatima pretraživanja.

Apple mora omogućiti korisnicima iPhonea da mogu skidati alternativne trgovine s aplikacijama osim njegove aplikacije App Store, kao i aplikacije za plaćanja umjesto njegova Apple Paya.

„S obzirom na brzinu kojom se ta tržišta razvijaju i s obzirom na to koliko klasični postupci zbog povrede tržišnog natjecanja traju, bilo je neophodno imati sposobnost ranije intervencije umjesto kada već šteta nastupi”, rekao je Romain Rard, odvjetnik pri advokatskoj kompaniji Gide iz Bruxellesa.

Šest tehnoloških divova najavilo je niz promjena otkako su u septembru postali metom Evropske komisije, što im je omogućilo vrijeme za pripremu.

Sigurno je da novi zakon daje EU-u snažnije alate kako bi osigurao provedbu.

Za povrede tržišnog natjecanja firme trenutno mogu dobiti kazne u iznosu do deset posto godišnjeg globalnog prometa.

To može narasti do 20 posto u slučaju da ponovno povrede pravila.