Vladimir Putin je otvoren za razgovor o dogovoru o prekidu vatre u Ukrajini s Donaldom Trumpom, ali isključuje bilo kakve veće teritorijalne ustupke i insistira na tome da Kijev odustane od ambicija da se pridruži NATO-u, reklo je Reutersu pet izvora koji su upoznati s načinom razmišljanja Kremlja.
Novoizabrani američki predsjednik Trump, koji je obećao brzo okončanje sukoba, vraća se u Bijelu kuću u vrijeme ruske nadmoći. Moskva kontrolira dio Ukrajine veličine američke države Virginije i napreduje najbržim tempom od prvih dana invazije 2022.
Zamrzavanje sukoba neće uspjeti ni na koji način
U prvom detaljnom izvještavanju o tome šta bi predsjednik Putin prihvatio u bilo kojem dogovoru uz Trumpovo posredovanje, pet sadašnjih i bivših ruskih dužnosnika reklo je da bi se Kremlj općenito mogao složiti oko zamrzavanja sukoba duž prve linije fronta.
Možda postoji prostor za pregovore o preciznoj podjeli četiri istočne regije - Donjecka, Luganska, Zaporožja i Hersona, prema trojici ljudi koji su svi zatražili anonimnost kako bi razgovarali o osjetljivim stvarima.
Dok Moskva tvrdi da su četiri regije u potpunosti dio Rusije, branjeni nuklearnim kišobranom, njene snage na terenu kontroliraju 70-80 posto teritorije s oko 26.000 kvadratnih kilometara koje još drže ukrajinske trupe, pokazuju podaci iz otvorenih izvora na fronti.
Rusija bi također mogla biti otvorena za povlačenje s relativno malih dijelova teritorija koje drži u regijama Harkiv i Mikolaiv, na sjeveru i jugu Ukrajine, rekla su dva zvaničnika.
Putin je ovog mjeseca rekao da svaki dogovor o prekidu vatre treba odražavati "stvarnost" na terenu, ali da se boji kratkotrajnog primirja koje bi Zapadu samo omogućilo da ponovno naoruža Ukrajinu.
"Ako nema neutralnosti, teško je zamisliti postojanje bilo kakvih dobrosusjedskih odnosa između Rusije i Ukrajine", rekao je Putin diskusijskoj skupini Valdai 7. novembra.
"Zašto? Zato što bi to značilo da će Ukrajina stalno biti korištena kao oruđe u krivim rukama i na štetu interesa Ruske Federacije."
Dva izvora rekla su da bi odluka odlazećeg američkog predsjednika Joea Bidena da dopusti Ukrajini da ispali američke ATACMS projektile duboko u Rusiju mogla zakomplicirati i odgoditi bilo kakvo rješenje - i pooštriti zahtjeve Moskve dok se tvrdolinijaši zalažu za veći dio Ukrajine. U utorak je Kijev prvi put upotrijebio rakete za napad na ruski teritorij, prema Moskvi koja je taj potez osudila kao veliku eskalaciju.
Ako se ne dogovori prekid vatre, rekla su dva izvora, Rusija će se boriti dalje.
"Putin je već rekao da zamrzavanje sukoba neće uspjeti ni na koji način", rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov za Reuters nekoliko sati prije nego što su Rusi izvijestili o udarima ATACMS-a.
"A odobrenje za projektile je vrlo opasna eskalacija od strane Sjedinjenih Država."
Ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova nije odmah odgovorilo na zahtjev za komentar na ovaj Reutersov članak.
Trumpov direktor komunikacija Steven Cheung rekao je Reutersu o nadolazećem američkom predsjedniku: "On je jedina osoba koja može okupiti obje strane kako bi pregovarali o miru i radili na okončanju rata i zaustavljanju ubijanja."
Milijarder koji se bavi nekretninama Trump, autor knjige iz 1987. "Trump: Umijeće dogovora", rekao je da će razgovarati direktno s Putinom u njegovim nastojanjima da sklopi mirovni sporazum, iako nije iznio detalje o tome kako bi mogao pomiriti zaraćene strane , koji oboje pokazuju slabe znakove povlačenja.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je da njegova zemlja neće stati dok i zadnji ruski vojnik ne bude izbačen s njenog teritorija - na temelju granica koje je stekla nakon pada Sovjetskog Saveza 1991. - iako su najviši američki generali javno rekli da je to vrlo ambiciozan cilj.
Dana 14. juna, Putin je iznio svoje uvodne uvjete za trenutni prekid rata, i otvorio novu kartu: Ukrajina mora odustati od svojih NATO ambicija i povući sve svoje trupe s cjelokupnog teritorija četiri ukrajinske regije na koje polaže pravo i koje uglavnom kontrolira Rusija
Garancije sigurnosti, ograničenja vojske
Iako Rusija neće tolerirati pridruživanje Ukrajine NATO-u ili prisutnost NATO trupa na ukrajinskom tlu, otvorena je za razgovor o sigurnosnim garancijama za Kijev, prema pet sadašnjih i bivših zvaničnika.
Drugi ukrajinski ustupci koje bi Kremlj mogao pogurati uključuju pristanak Kijeva ograničiti veličinu svojih oružanih snaga i obavezu da neće ograničiti uporabu ruskog jezika, rekli su ljudi.
Dimitri Simes, koji je emigrirao u Sjedinjene Države iz Sovjetskog Saveza 1973. i jedan je od ruskih stručnjaka s najboljim vezama za Ameriku, rekao je da bi se sporazum o prekidu vatre mogao postići relativno brzo kako bi se okončao rat u kojem su poginule stotine hiljada vojnika i raselili milione civila.
Ali širi, trajni dogovor koji bi se bavio i ukrajinskim i ruskim sigurnosnim problemima bilo bi izuzetno teško sklopiti, dodao je.
"Veliku nagodbu, prema mom mišljenju, bilo bi vrlo teško postići jer su stajališta dviju strana vrlo udaljena."
'Surova istina: Rusija pobjeđuje'
Rusija kontrolira 18 posto Ukrajine uključujući cijeli Krim, poluotok koji je anektirala od Ukrajine 2014., 80 posto Donbasa - regije Donjecka i Luganska - i više od 70 posto regija Zaporožja i Hersona. Također drži nešto manje od 3 posto regije Kharkiv i komadić Mykolaiva.
Ukupno, Rusija ima više od 110.000 kvadratnih kilometara ukrajinskog teritorija. Ukrajina drži oko 650 kvadratnih kilometara ruske regije Kursk.
Na unutrašnjem planu, Putin bi mogao prodati sporazum o prekidu vatre prema kojem je Rusija zadržala većinu teritorija Donjecka, Luganska, Zaporožja i Hersona kao pobjedu koja je osigurala odbranu govornika ruskog jezika u istočnoj Ukrajini i očuvala kopneni most do Krima, prema jednom od izvori.
Budućnost samog Krima nije predmet rasprave, rekli su svi ruski zvaničnici.
Jedan od zvaničnika, viši izvor s informacijama o raspravama na najvišem nivou u Kremlju, rekao je da će Zapad morati prihvatiti "oštru istinu" da sva podrška koju je pružio Ukrajini ne može spriječiti Rusiju da dobije rat.
Putin, bivši potpukovnik KGB-a koji je gledao raspad Sovjetskog Saveza dok je bio stacioniran u Dresdenu, sam je donio odluku o invaziji na Ukrajinu uz samo ograničeni savjet male skupine savjetnika od povjerenja, reklo je Reutersu 10 ruskih izvora koji su upoznati s načinom razmišljanja Kremlja.
On će također imati odlučujući glas o svakom prekidu vatre, prema pet sadašnjih i bivših zvaničnika.
Šef Kremlja predstavlja ono što naziva "specijalnom vojnom operacijom" u Ukrajini kao prijelomni trenutak kada se Moskva konačno suprotstavila onome što on vidi kao aroganciju Zapada koji je proširio NATO na istok prema ruskim granicama i umiješao se u politiku onoga što Moskva smatra kao vlastito dvorište, uključujući Gruziju i, što je ključno, Ukrajinu.
Kijev i Zapad kažu da je invazija bila pokušaj otimanja suverenog ukrajinskog teritorija.
Na pitanje kako bi mogao izgledati mogući prekid vatre, dva ruska izvora pozvala su se na nacrt sporazuma koji je umalo odobren u aprilu 2022. nakon razgovora u Istanbulu, a koji je Putin u javnosti spominjao kao moguću osnovu za dogovor.
Prema tom nacrtu, otvara se nova kartica, u čiju je kopiju Reuters imao uvid, Ukrajina bi trebala pristati na trajnu neutralnost u zamjenu za međunarodne sigurnosne garancije od pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a: Britanije, Kine, Francuske, Rusije i Sjedinjenih Država.
Jedan od ruskih zvaničnika rekao je da neće biti sporazuma ako Ukrajina ne dobije sigurnosne garancije, dodajući: "Pitanje je kako izbjeći dogovor koji zaključava Zapad u moguću direktnu konfrontaciju s Rusijom jednog dana."