U budućnosti će u Evropskom parlamentu postojati nova ekstremno desna frakcija.
“Patriote za Evropu” – tako svoj novi savez nazivaju desničarske stranke FPÖ iz Austrije, Fidesz iz Mađarske i ANO iz Češke.
Njihov cilj: formiranje nove skupine u Evropskom parlamentu. Ili kako to kaže čelnik stranke FPÖ Herbert Kickl: "Ovaj savez trebao bi djelovati kao lansirno vozilo i uključiti druge stranke na evropskom nivou, tako da zajedno možemo ponovno Evropi dati dobru budućnost."
Desničarskim snagama u Evropskom parlamentu prijeti daljnja fragmentacija. Za formiranje frakcije novi savez treba kolege iz još četiri zemlje. U pitanju su italijanska Lega, Nizozemska “Stranka za slobodu”, Chega iz Portugala te Konfederacija iz Poljske i “Preporod” iz Bugarske.
AfD ostaje otvoren za sudjelovanje u novoj ekstremno desnoj frakciji u Evropskom parlamentu. Nudi AfD-u "nove prilike za svradnju s drugim strankama", rekao je glasnogovornik čelnice stranke Alice Weidel na marginama savezne stranačke konferencije u Essenu. AfD u ovom trenutku još nije donio odluku o budućem članstvu u Evropskom parlamentu.
U prošlom zakonodavnom razdoblju AfD je bio dio desničarske frakcije ID-a u Evropskom parlamentu. Nedugo prije evropskih izbora u junu bila je isključena - ID je to opravdavala prije svega nezadovoljstvom radikalnim izjavama glavnog kandidata AfD-a za evropske izbore Maximiliana Kraha.
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da mu je cilj formiranje što veće parlamentarne skupine:
"Želio bih jasno reći da je naš cilj i da vjerujemo da će se to dogoditi, da ćemo uskoro postati najjača desnica."
"Ono što desničarske stranke žele postići nije uništenje Evrope", rekao je Austrijanac Kickl. Umjesto toga, očito se radi o svođenju EU na labavu konfederaciju država. Naprimjer, evropski zakon trebao bi biti oslabljen i referendumi bi ga trebali moći nadjačati.
Upozorenja o gubitku slobode govora i napadi na EU dominirali su desničarskom populističkom konferencijom.
"Želimo da izravna demokratija bude važnija i važnija od evropskog zakona. Želimo da se ova EU administracija smanji. Želimo EU parlament koji je znatno manji. I želimo povratak ovlasti Bruxellesa u naše matične zemlje."
Osim veće suverenosti, desničarske stranke također brinu o borbi protiv migracija i prekidu Green Deala.
Mađarski premijer Orban rekao je da je restrukturiranje evropske privrede zabrljalo: "Ono što se sada događa u Bruxellesu nije zelena politika, nego, kako mi u Mađarskoj kažemo, otrovna zelena politika. To nas neće izliječiti, ali radije nas otrujte."