Svijet

Ekstremni vremenski uvjeti širom svijeta: Padaju temperaturni rekordi, raste strah od velikih poplava

Ekstremni vremenski uvjeti zahvatili su dijelove svijeta usred rastućih strahova da bi ovog ljeta moglo doći do novih rekordnih vrućina.

Ekstremni vremenski uvjeti zahvatili su dijelove svijeta usred rastućih strahova da bi ovog ljeta moglo doći do novih rekordnih vrućina.

Šumski požari već su poharali Španiju jer su temperature dosegnule nivo neviđen za ovo doba godine, dok istovremeno sve snažniji utjecaj klimatskih promjena nastavlja predstavljati sve veći izazov za zemlje diljem svijeta.

A u kojim su dijelovima svijeta ekstremni vremenski uvjeti upravo na snazi?

Rekordne temperature u Španiji

Počet ćemo sa Španijom koja se priprema za najtopliji dan u aprilu, prognostičari predviđaju temperature koje će se penjati do 40 stepeni Celzijusa. Tako visoke temperature inače se ne viđaju prije jula.

Najviša temperatura ikad zabilježena u Španiji za april bila je 37,4 stupnjeva Celzija 2011. godine, ali očekuje se da će to ove godine biti nadmašeno. Stručnjaci kažu da se područje Sredozemlja zagrijava brže od globalnog prosjeka zbog klimatskih promjena.

Ekstremne vrućine i u Aziji

Visoke temperature bilježe se i u nekim dijelovima Azije. Tako su prošlog vikenda stanovnici Bangkoka i drugih područja Tajlanda upozoreni da ne izlaze iz svojih domova zbog ekstremne vrućine.

U glavnom gradu su izmjerena 42 stepena Celzijusa, ali nacionalna meteorološka služba je rekla da je indeks topline, odnosno osjećaj temperature u kombinaciji s vlagom, dosegao rekordna 54 stepena Celzijusa.

Cordelia Lynch, dopisnica Sky Newsa iz Azije, rekla je da mnogi ljudi "pokušavaju juriti između klimatiziranih zgrada koliko god mogu". "No, to je luksuz koji si oni koji rade vani, naravno, ne mogu priuštiti. Takozvani 'čudovišni smrtonosni toplinski val' zahvatio je jugoistočnu i južnu Aziju", dodala je.

Posljednjih sedmica, zemlje poput Japana, Bangladeša, Indije, Kine i Laosa bile su među više od desetak zemalja koje su zabilježile visoke temperature. Vlasti u dijelovima Indije zatvorile su škole na sedam dana s temperaturama iznad 40 stepeni Celzijusa.

Strah od poplava u Kaliforniji

U međuvremenu, u centralnoj Kaliforniji raste strah od poplava nakon ekstremnih uvjeta koji su zabilježili rekordan nivo snježnog pokrivača i kiše. Neka naselja između Los Angelesa i San Francisca mogla bi biti poplavljena nabujalim rijekama, upozoravaju stručnjaci.

Zvaničnici su zabrinuti da će proljetno otapanje snijega u Sierra Nevadi biti tako veliko da ga sjeverni krak rijeke Kings neće moći 'progutati'. Mnogo toplije vrijeme moglo bi dovesti do "ubrzanog otapanja snijega".

Nova kriza došla je nakon što je gotovo 10.000 stanovnika Kalifornije prošlog mjeseca napustilo svoje domove nakon velikih poplava i snijega.

Vraća se El Niño

Klimatolozi upozoravaju da bi prosječne globalne temperature mogle doseći rekordne vrijednosti ove ili iduće godine. Stručnjaci kažu da će temperaturu utjecati klimatske promjene i očekivani povratak vremenskog fenomena El Niño.

Klimatski modeli sugeriraju da će nakon tri godine La Niñe u Tihom oceanu, koja općenito blago snižava globalne temperature, svijet kasnije ove godine doživjeti povratak na El Niño. Topliji pandan tog atmosferskog fenomena.

Tokom El Niña, vjetrovi koji pušu na zapad duž ekvatora usporavaju, a topla voda se gura prema istoku, stvarajući toplije površinske temperature oceana.