Elektroprivreda BiH, na čelu sa direktorom Admirom Andelijom, mogla bi uskoro donijeti odluku o stečaju dva rudnika - Zenica i Kreka. I to bi značilo otkaz za više od 2.5000 ljudi.
Predsjednik Saveza Sindikata rudnika FBiH Sinan Husić za Raport je kazao da je Nadzorni odbor EPBiH već bio donio tu odluku te je proslijedio Vladi FBiH.
Elektroprivreda BiH mora donijeti konačnu odluku
Međutim, Vlada FBiH je odluku vratila uz obrazloženje da nije nadležna. Tako je sad na Elektroprivredi BiH da donose konačnu odluku.
"Mi smo tu informaciju dobili krajem prošle sedmice. Nadzorni odbor Elektroprivrede BiH usvojio je odluku o stečaju rudniku mrkog uglja "Kreka" i "Zenica". Oni su to proslijedili Vladi FBiH. Tražili su saglasnost iz Vlade BiH na realizaciju takve odluke. Odgovor Vlade FBiH sa redovne sjednice je bio da oni analiziraju još jednom takvu odluku, ali da oni rukovode i da donošenje takve odluke nije u nadležnosti Vlade FBiH, nego u vlasniku kapitala rudnika", kazao nam je Husić.
Između ostalog, Husić nam je kazao kako su rudari svih rudnika jednoglasni te da neće odustati od svojih zahtjeva.
"Zahtijevamo da se zaustave sve aktivnosti i da se ta odluka stavi van snage. Ukoliko ne prihvate naš prijedlog neminovno je da će doći do velikog socijalnog bunta. Upravni odbor Samostalnog sindikata rudnika FBiH će predvoditi sedam rudnika u iskazivanju nezadovoljstva. U slučaju da budemo primorani na takve korake zahtijevat ćemo osim stavljanja van snage takve odluke i smjene ljudi u Elektroprivredi. Imamo niz materijalnih dokaza da smo godinama unazad upozoravali na određene stvari. Danas smo kao prilog ovog zahtjeva priložili jedan dokumenat iz 2020. godine kada upozoravamo na katastrofalno stanje rudnika "Kreka" u Tuzli", kazao je Husić.
Borimo se prava rudara
Na kraju razgovora za naš portal kazao je kako je ovo borba rudara za sigurnost i njihova prava.
"Spremni smo pokazati da nećemo odustati. Ovo će biti borba za sigurnost radnog mjesta za ova dva rudnika, ali i svih sedam rudnika. Još jedna krizna situacija, ali imamo iskustva i znamo se nositi sa njom. Vidjet ćemo šta će se dešavati u narednom periodu.
Nikada nećemo dati saglasnost na ovakvu odluku. Trebamo analizirati zašto smo u ovakvoj situaciji. Ukoliko bi se realizirala ovakva odluka, direktno je ugrožena sigurnost radnih mjesta za 2.700 radnika. Koga bi to doveli umjesto tih radnika u FBiH? Da li bi to možda radili ovi tajkuni?", zaključio je Husić za Raport.