Politika

Emrić o Prijedlogu zakona o sukobu interesa: Predviđa se sankcija za zvaničnike koji ne prikažu ili krivo prikažu imovinu

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine bi na sjednici zakazanoj za sutra trebalo da razmatra zahtjev Predstavničkog doma državnog parlamenta da po hitnom postupku razmatra Prijedlog zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH, čije usvajanje predstavlja jedan od 14 prioriteta Evropske komisije u vezi s aplikacijom BiH za članstvo u Evropskoj uniji.

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH je na posljednjoj sjednici usvojio prijedlog ovog zakona, čiji su predlagači poslanici Jasmin Emrić, Saša Magazinović i Damir Arnaut.

"Suština je da mi ispunjavamo GRECO (Grupa zemalja za borbu protiv korupcije Vijeća Evrope) preporuke", kazao je Emrić, govoreći o predloženom zakonskom rješenju.

On je u razgovoru za Fenu podsjetio da te GRECO preporuke više od 12 godina nisu izvršene u smislu jačanja instituta sukoba interesa i sistema sukoba interesa u BiH. Napomenuo je da su se primjedbe odnosile na to da se sistem sukoba interesa mora usaglasiti i jednoobrazno primjenjivati na području cijele BiH.

"Također, primjedbe su se odnosile na politički utjecaj Komisije koja odlučuje o sukobu interesa. U komisiji su članovi iz Predstavničkog doma i Doma naroda, kao i direktor i dva zamjenika direktora Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije", podsjetio je Emrić.

Kaže da je u novom tekstu zakona predviđeno da Komisija više neće biti sastavljena od članova Parlamenta. To će, dodao je, biti stručnjaci koji će se birati po javnom pozivu.

"Vršit će se odabir u skladu sa kriterijima koji su propisani zakonom, tako da više to neće biti politički ovisno tijelo, kako je to javnost do sada percipirala cijelo vrijeme. Također, s ovim novim tekstom zakona značajno će se unaprijediti efikasnost i efektivnost rada Komisije. Jer, s obzirom na sastav Komisije, neće više biti tih blokada koje su do sada bile, u smislu da predstavnici određenih političkih stranaka odluče da ne sudjeluju u radu Komisije. Oni time blokiraju daljnji rad Komisije i provođenje Zakona o sukobu interesa", kazao je Emrić.

Ističe kako je to novim odredbama zakona spriječeno, odnosno, daleko će biti efikasnije raditi u skladu sa ovim zakonom.

Emrić je naveo da se, također, novim zakonom propisuje i finansijsko izvještavanje o imovini izabranih zvaničnika i provjera tih izvještaja koje dostavljaju izabrani zvaničnici.

Po njegovim riječima, do sada se ti izvještaji nisu provjeravali, već se samo po prijavi ili po nekom redovnom pregledu, samo određen broj tih izvještaja provjeravao.

"Ali nisu bile propisane sankcije ukoliko izabrani zvaničnik prijavi imovinu, a u biti taj izvještaj nije vjerodostojan ili prešuti da prijavi imovinu, ili je na krivi način prikaže, odnosno da taj izvještaj bude ustvari lažni izvještaj. Nije bilo sankcija. Ovim zakonom se sada propisuju i sankcije. Bitno je da se uvode i novčane sankcije, što je također bila jedna od preporuka GRECO-a", kazao je Emrić.

On očekuje da bi Dom naroda državnog parlamenta trebao usvojiti ovaj zakon, navodeći kako nema niti jednog razloga da ga ne usvoji.

"Otklonjene su sve primjedbe koje su oni ranije dostavili. Sada je to jedan potpuno usklađen tekst zakona i mislim da je on prihvatljiv i svakako bi trebao dobiti podršku i u Domu naroda. Ali s obzirom na politike koje su prisutne i koje su ranije blokrale usvajanje ovog zakona, uvijek postoji zadrška i može se desiti ono što se ne bi trebalo desiti", kazao je Emrić.