Turska, koja ima više sirijskih izbjeglica nego bilo koja druga zemlja na svijetu, planira izgraditi 200.000 domova na sjeveru Sirije kako bi se otprilike jedna četvrtina izbjeglica dobrovoljno preselila, objavio je u ponedjeljak turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, javlja Anadolu Agency (AA).
"Uz finansiranje međunarodnih grupa za pomoć, radili smo na projektu izgradnje 200.000 domova na 13 lokacija u Siriji kako bismo premjestili milion sirijskih izbjeglica koje žive u Turskoj, uključujući i izgradnju škola i bolnica", rekao je Erdogan novinarima u glavnom gradu Ankari nakon sjednice turske Vlade.
Dodao je kako "niko ne treba sumnjati da će broj Sirijaca u Turskoj pasti na razumne brojke sve dok im se pruže neophodne mogućnosti za dobrovoljni povratak".
U Turskoj se nalazi više od četiri miliona izbjeglica koji su sklonište u toj zemlji potražili u jeku sirijskog građanskog rata.
Posljednjih godina turska vojska je radila na tome da područja sjeverne Sirije u blizini Turske budu bezbjedna za preseljenje, dok su turske agencije i grupe za pomoć izgradile škole, bolnice i druge elemente funkcionalnih zajednica.
Rekavši da svi stranci u Turske podliježu određenim pravilima o životu i radu bez obzira na zemlju porijekla, Erdogan je naveo da se oni koji se ne pridržavaju ovih pravila deportuju.
"Broj Sirijaca deportovanih na ovaj način premašio je 20.000, a broj državljana drugih zemalja je veći od 21.000", dodao je turski predsjednik.
Glavni cilj značajnog procenta neregularnih migranata koji dolaze u Tursku je zapravo odlazak u Evropu, istakao je on.
U međuvremenu, broj Ukrajinaca koji su potražili sklonište u Tursku u jeku rata koji traje dva i po mjeseca skoro je 100.000, dodao je Erdogan.
Sirija je u građanskom ratu od početka 2011. godine kada je režim spriječio prodemokratske proteste.
Prema zvaničnim podacima Ujedinjenih naroda, u sukobu je poginulo više od 350.000 ljudi, ali organizacije za ljudska prava procjenjuju da je broj poginulih između 500.000 i 600.000.
Preko 14 miliona je moralo napustiti svoje domove, postajući izbjeglice ili interno raseljeni, pokazuju podaci Evropske unije.