Svijet

Erdogan: Područja zahvaćena poplavama proglašena zonama katastrofe koja utječe na opći život

Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan je područja pogođena poplavama u Kastamonuu, Bartinu i Sinopu proglasio zonama katastrofe koja utječe na opći život, javlja Anadolu Agency (AA).

Erdogan se obratio građanima koji su ga dočekali nakon što je džuma-namaz klanjao u džamiji u distriktu Bozkurt, u Kastamonuu.

Turski predsjednik je podsjetio kako su intenzivne padavine uzrokovale poplave u provincijama Kastamonu, Bartin i Sinop, a među najpogođenijim područjima su Bozkurt, Azdavay, Inebolu, Kure i Pinarbasi, u Kastamonuu.

Erdogan je uputio i lijepe želje mještanima sela pogođenih poplavama u Bartinu i Sinopu te izrazio saučešće porodicama stradalih.

”Nastavljena je potraga za osobom nestalom u Bartinu. Na kućno liječenje su otpuštene povrijeđene osobe kojima je ukazana hitna medicinska pomoć, a mali broj građana je još uvijek na liječenju. Da vam dragi Bog podari zdravlje“, rekao je Erdogan.

Podsjetio je kako se Turska, kao i mnoga mjesta širom svijeta, određeni vremenski period suočavaju s prirodnim katastrofama.

”Ne samo naša zemlja, nego i Amerika, Kanada, Njemačka, mnoge zemlje Evrope, bore se s ovakvim nepogodama”, rekao je Erdogan.

Podsjetio je kako su jug Turske zahvatili nezapamćeni požari, a na istoku crnomorske regije došlo je do poplava.

Osvrnuo se na požare u Antaliji i Mugli.

“Hvala Bogu, uspjeli smo pod kontrolu staviti skoro sve požare. Na sjeveru zemlje, sada je došlo do poplava. Kao što sam maloprije rekao, dugo smo se borili i s poteškoćama u distriktu u Istočnoj crnomorskoj regiji koje su izazvale poplave“, rekao je Erdogan.

Podsjetio je na nove poplave koje su zahvatile Zapadnu crnomorsku regiju.

Istakao je kako je zajednička tuga zbog stradalih ljudi, kao i ljudi kojima je oštećena imovina u Kastamonuu i okolini i da su na terenu angažirane sve nadležne službe, uključujući mnoga ministarstva te Ured za upravljanje vanrednim situacijama (AFAD).

Osvnrnuo se na činjenicu da je država poduzela niz koraka kako bi zadovoljila potrebe građana, od vakcina do hrane te da će nastaviti u tom pogledu.

”Na terenu se trenutno nalazi 4.760 članova osoblja, 19 helikoptera, jedna bespilotna letjelica, 41 nacionalni tim za medicinsko spašavanje, 630 namjenskih vozila, 437 sredstava mehanizacije i druga oprema“, rekao je Erdogan.

Čestitao je spasilačkim timovima koji su helikopterima spasili građane.

Prema njegovim riječima, nadležne službe Autocesta su na terenu i rade aktivnosti na pronalasku alternativnih puteva na mjestima na kojima je zbog oštećenja mostova došlo do otežanog saobraćanja. Radi se i na otklanjanju poteškoća u komunikaciji.

Erdogan je kazao i kako 120 ekipa radi na procjeni štete u tri provincije.

“Poduzeli smo sve hitne mjere, od kreditne podrške do prolongiranja oporezivanja. Ekipe zadužene za bilo koji sektor usluga su na terenu i neprekidno rade. Pomoć pružaju i nevladine organizacije. U prvoj fazi su alocirana i sredstva za institucije. I druge provincije u okruženju su u pripravnosti“, rekao je turski predsjednik.

Poručio je i kako predano rade na tome da građani kojima je srušen dom u poplavama, što prije dobiju novi krov nad glavom.

“Isto tako, pokrenuli smo i aktivnosti za nadomještanje štete nastale zbog poplava. Ne možemo vratiti ljude koji su izgubili živote, ali naša država posjeduje snagu, mogućnost i odlučnost da nadomjesti svaki gubitak, osim tog”, rekao je Erdogan, koji je Kastamonu, Bartin i Sinop proglasio zonama katastrofe koja utječe na opći život.

Turski predsjednik je kazao kako su prirodne katastrofe periodi kada u prvom planu do izražaja dolaze zajedništvo, solidarnost i empatija država i naroda.