osudio prisustvo netanyahua

Erdogan: Sramota je da zločinac koji je počinio genocid u Palestini može biti pod krovom UN-a

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan osudio je prisustvo izraelskog premijera Benjamina Netanyahua na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (UN), ocijenivši to sramotnim.

"Zaista je sramotno da zločinac (Netanyahu), koji je počinio genocid u Palestini, može zauzeti svoje mjesto pod krovom UN-a. Ovo je izdaja sjećanja na bebe, djecu, majke, očeve, službenike UN-a, novinare i mnoge druge koji su brutalno ubijeni", rekao je Erdogan novinarima u srijedu u Turskoj kući u New Yorku.

"Generalna skupština UN-a će ili tog ubicu (Netanyahu) tretirati onako kako zaslužuje ili će ova sramotna situacija ostati kao crna mrlja u historiji UN-a", rekao je Erdogan, te dodao: "Hitler je imao san, a dao je ljudima noćnu moru. Današnji Hitler Netanyahu će prije ili kasnije shvatiti da je to san i suočiti se sa stvarnošću."

Poručio je da je UN u poziciji u kojoj nije u stanju ispuniti svoju misiju sprečavanja ratova, nije u stanju zaštititi čak ni vlastite dužnosnike i nije u stanju pozvati Izrael na odgovornost za njihovo ubijanje.

Također je naglasio da je UN izgubio svoju funkcionalnost i postao struktura koja čuva sistem u kojem je "moć pravo".

Naglasio je kako će njegova zemlja pružiti podršku Libanonu, koji je također posljednjih dana na meti izraelskih napada.

"Pružit ćemo podršku Libanonu da se oporavi, razmislit ćemo kako da se vrati u prvobitno stanje. Želja nam je da Libanon što prije prebrodi traumu", poručio je Erdogan.

Odnosi s SAD-om

Turski predsjednik se osvrnuo i na predsjedničke izbore u SAD-u, izrazivši nadu da će ishod predsjedničkih izbora ove jeseni dovesti do poboljšanja odnosa s Turkiye, iako je ostao skeptičan, navodeći dugogodišnja razočarenja i pod republikanskom i demokratskom administracijom.

"Nadam se da novo rukovodstvo neće biti gore od prethodnog", rekao je Erdogan novinarima u Turskoj kući u New Yorku, gdje je boravio na marginama 79. Generalne skupštine UN-a.

"Pitanje F-35 nije nešto što smo iskusili samo za vrijeme mandata Donalda Trumpa. Sve administracije su bile razočaranje. I republikanci i demokrate izazvali su razočarenje. Vidjet ćemo da li će se ovo nastaviti u novoj eri", rekao je Erdogan govoreći o isključivanju Turkiye iz programa borbenih aviona od strane SAD-a, što Ankara dugo naziva nepravednim, neopravdanim potezom.

Erdogan je naglasio težnju Turkiye za 1,45 milijardi dolara koje joj se duguju iz programa borbenih aviona F-35, navodeći: "Ovo nije mali iznos. Nastavićemo da preduzimamo korake da naplatimo ono što nam duguju."

Dodao je da će Turkiye preispitati svoj odnos sa SAD-om nakon izbora, u zavisnosti od pristupa nove administracije.

Mirovni napori Ukrajine i Rusije

Erdogan se također dotakao uključenosti njegove zemlje u mirovne napore između Ukrajine i Rusije, ponovivši spremnost Turkiye da bude domaćin potencijalne mirovne konferencije. "Mi smo možda zemlja koja najviše želi pravedan mir u ukrajinsko-ruskom ratu", rekao je Erdogan te dodao: "Diplomatija i dijalog mogu okončati ovaj sukob, ali nažalost, trenutno nismo blizu tome."

On je istakao jedinstvenu poziciju Turkiye kao pregovarača, koji održava otvorene linije komunikacije i s Ukrajinom i s Rusijom i obećao da će nastaviti napore ka miru.

Upitan da li je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski govorio o mogućnosti mirovne konferencije u Ukrajini ili čak u Turkiye, kada su se sastali na marginama UN-a, Erdogan je rekao: "Rekli smo da smo spremni da učestvujemo na ovoj konferenciji. Na isti način će i ministar vanjskih poslova Hakan Fidan i naša obavještajna služba biti u kontaktu s njima. Nadamo se da ćemo, kao Turkiye, učestvovati u uspostavljanju mira u regionu."

BRICS i ASEAN

Predsjednik Turkiye je također naglasio ulogu svoje zemlje u globalnim partnerstvima i mogućim novim grupacijama: "Ne možemo prekinuti naše veze s turkijskim svijetom i islamskim svijetom samo zato što smo zemlja NATO-a. BRICS i ASEAN su strukture koje pružaju mogućnosti za razvoj naše ekonomske saradnje."

Istakao je licemjerje onih koji se protive angažmanu Turkiye u BRICS-u: "Oni koji kažu 'nemoj u BRICS ili bilo koju drugu strukturu' i oni koji su nas godinama tjerali da čekamo pred vratima EU, na kojoj smo radili da postanemo dio, su isti ljudi."

Erdogan je izrazio optimizam u pogledu rastućeg uticaja Turkiye u ovim blokovima: "Vjerujem da će naše prisustvo u BRICS-u i ASEAN-u i naša vidljivost ovdje promijeniti aritmetiku regiona."

BRICS blok je zadržao samo ime, sastavljen od dugogodišnjih članica Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike, iako je ove godine dodao nekoliko novih članica.

ASEAN je Asocijacija nacija jugoistočne Azije, politička i ekonomska unija 10 država u regionu.