Turska je zabranila prolaz ruskim brodovima kroz tjesnace Bofpor i Dardanele koji vodi do Crnog mora. Koji je značaj tog poteza, piše Ruth Michaelson s "Guardiana".
Turska kontrolira tjesnac na način da prema Konvenciji iz Montreuxa iz 1936. godine ima pravo zabraniti prolaz ratnim brodovima koji pripadaju državama koje imaju izlaz na Crno more, pod uvjetom da se time ne blokira povratak u njihove matične luke.
Turski zvaničnici, uključujući ministra vanjskih poslova Mevluta Cavusoglua, proglasili su u nedjelju rusku invaziju na Ukrajinu činom rata, što je značajna promjena u tonu jer su prije neki to opisivali tek kao "vojnu operaciju", čak i dok su istovremeno osuđivali poteze Rusije, na čelu sa predsjednikom Vladimirom Putinom.
Odluka da se blokira prolaz odrazit će se na 16 ruskih ratnih brodova i podmornica koji se trenutno nalaze u Sredozemnom moru, a neki od kojih su dio crnomorske flote.
Nakon sastanka svog kabineta, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, objavio je da su "odlučili primijeniti ovlasti koje su Turskoj dodijeljene Konvencijom iz Montreuxa u vezi s prometom plovila u tjesnacima kako bi se spriječila eskalacija krize".
Erdogan je više puta ponudio da bude posrednik između Rusije i Ukrajine, kako bi očuvao savezništvo s obje zemlje.
Turska otprilike trećinu plina uvozi iz Rusije i nedavno je od Rusa kupila raketne sisteme S400. S druge strane, ekonomski je i dobrambeno povezana i s Ukrajinom te je Kijevu prodala dronove Bayraktar TB2.
"Tokom čitavog procesa, zadržali smo višestruke diplomatske inicijative kako bismo osigurali mir i stabilnost, a to nastavljamo činiti i dalje", rekao je Erdogan.