Specijalni izaslanik Sjedinjenih Američkih Država za zapadni Balkan Gabriel Escobar danas bi se trebao obratiti Pododboru Komiteta za vanjske poslove SAD u Washingtonu.
Ovad Pododbor će raspravljati o stabilnosti i sigurnosti na zapadnom Balkanu, te dati procjene američke politike u regionu.
Jednostavan princip
U objavljenom obraćanju zamjenika pomoćnika sekretara Escobara pred Komitetom za vanjske poslove Predstavničkog doma (pododbor za Evropu), saslušanje o angažmanu SAD na Balkanu, navodi se da se politika SAD na zapadnom Balkanu zasniva se na jednostavnom principu - kontinuiranoj integraciji regiona u euroatlantske strukture.
Ta integracija jača Evropu kao geostrateškog partnera, jača demokratsko upravljanje i vladavinu prava, i čini zemlje zapadnog Balkana sigurnijim i prosperitetnijim.
Time čini i region boljim sigurnosnim i trgovinskim partnerima za SAD.
"Razumijemo da su prepreke ovom procesu ogromne - uključujući zaustavljeni napredak u demokratizaciji, korupciju, smanjenje ovisnosti o ruskoj energiji, etnonacionalističku politiku i štetni strani uticaj i dezinformacije.
Ipak, ove prepreke nisu nepremostive. Zapadni Balkan mora preduzeti korake neophodne da bi se kvalificirao za članstvo.
Naš angažman pomaže im u borbi protiv korozivne korupcije i dezinformacija koje podstiču podložnost zlonamjernom utjecaju – iz autoritarnih država poput Rusije i NR Kine, ali i loših aktera iznutra.
Naš angažman je usmjeren na rješavanje postojećih tenzija koje prijete ovom putu i većoj regionalnoj stabilnosti", navodi se u Escobarovom izvještaju.
U dijelu izvještaja koji govori o Bosni i Hercegovini, Escobar navodi da "nažalost, u BiH predsjednik entiteta Republika Srpska Milorad Dodik ostaje fokusiran na raspakivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i državnog ustava."
Secesionistično djelovanje
"Dodikovo uporno, secesionističko i antidemokratsko djelovanje ugrožava stabilnost, sigurnost i prosperitet zemlje i šireg regiona.
Nastavit ćemo sankcionirati ove akcije i pozivati na odgovornost svakoga ko podriva Dejtonski mirovni sporazum ili ugrožava suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter zemlje.
Također ćemo nastaviti intenzivne napore da ojačamo opredijeljenost međunarodne zajednice da podrži Dejton, uključujući prikupljanje podrške misiji Evropske unije EUFOR ALTHEA.
Nadalje, ostajemo čvrsti u podržavanju korištenja bonskih ovlasti Ureda visokog predstavnika za suprotstavljanje prijetnjama Dejtonskom sporazumu", naglašava Escobar.
Građani zapadnog Balkana žele bolju budućnost za svoju djecu – onu u kojoj se jače, transparentnije demokratije i vlade smatraju odgovornim, podrška ljudskim pravima je snažna i gdje svi imaju koristi od većeg ekonomskog prosperiteta i sigurnosti.
"Naš angažman pomaže u ostvarenju ovog sna, a nastavak dvostranačkog angažmana u Kongresu i dalje je ključ njegovog uspjeha", navodi se u Escobarovom izvještaju.