Šifriranje poruka

EU nakratko odgodila obaveznu kontrolu razgovora

Evropska komisija je zatražila informacije od matične kompanije Instagrama Meta o tome kako poduzima mjere protiv seksualnih slika s maloljetnicima


Mrtve tačke u planiranoj "kontroli razgovora" od EU: Komisija EU i komesarka za unutrašnje poslove Ylva Johansson zapravo su se nadale da će moći da iznesu prijedlog nacrta zakona do kraja godine. Međutim, otpor njihovom planu da ispita šifrovane komunikacije svih građana EU sada povlači ovaj raspored - i prisiljava Komisiju da se drži privremenog rješenja.

Kao odgovor na prijetnju vetom od važnih država EU-a kao što je Njemačka i iznimke koje je zatražio Parlament EU za usluge s end-to-end enkripcijom kao što su Signal ili WhatsApp, Komisija EU želi omogućiti kontroverznu kontrolu razgovora na dobrovoljnoj osnovi trenutno.

Zagovornici zaštite podataka navalili su na mjere nadzora predstavljene kao sredstvo protiv prikaza zlostavljanja djece, osudili su obavezna skeniranja kao “opću sumnju” i sada smatraju da je držanje privremenog rješenja uspjeh. Prema nevladinoj organizaciji za građanska prava EDRi, više se ne očekuje da će o tome biti postignut dogovor prije izbora za EU 2024. godine.

S obzirom na otpor, komesarka za unutrašnje poslove Johansson sada želi da dozvoli internet-platformama kao što su Facebook, Instagram i Snapchat da dobrovoljno skeniraju privatne poruke ili objave u potrazi za uvredljivim sadržajem još dvije godine. Zahtjev za provjeru šifriranih ćaskanja je ponovo isključen. Produženje bi trebalo da stupi na snagu 4. augusta 2024. godine.

Države prijete vetom

Prema Johansonovoj želji, dobrovoljno privremeno rješenje sada bi trebalo da stupi na snagu dok se ne pronađe pravni osnov. Međutim, sumnjivo je da će to biti slučaj prije izbora za EU u junu 2024., s obzirom na velike razlike unutar Unije: dok neke zemlje apsolutno žele uvesti kontrolu ćaskanja, druge prijete da će staviti veto, pozivajući se na privatnost i povjerljivost prepiske.

Google pohranjuje ogromne količine podataka na svojim serverima sa svojim uslugama Drive i Photos. Softver automatski skenira otpremljene sadržaje za moguće zlostavljanje djece.

Prema željama Evropske komisije, provajderi aplikacija kao što je WhatsApp trebali bi automatski provjeravati privatne četove svojih korisnika na dječiju pornografiju.

Evropska komisija je zatražila informacije od matične kompanije Instagrama Meta o tome kako poduzima mjere protiv seksualnih slika s maloljetnicima. Za to je postavila rok do 22. decembra. Osnova za zahtjev je zakon o digitalnim uslugama koji je na snazi ​​od augusta. Bruxelles također želi poduzeti mjere protiv potencijalno ilegalnog sadržaja na TikToku, Snapchatu i YouTubeu.