Nakon što se EU godinama hvalila svojim novim Zakonom o digitalnom tržištima (DMA) sada se ispostavlja da je i taj Zakon samo mrtvo slovo na papiru. Naime, prema tom Zakonu, firme koje ga prekrše moraju platiti 10 posto svog globalnog godišnjeg prihoda, a u slučaju ponavljanja prekršaja kazna može rasti i do 20 posto godišnjeg globalnog prihoda. Međutim, od toga se ipak neće dogoditi ništa, jer je EU podvila rep pred SAD s Trumpom na čelu.
DMA je trebao služiti kao ključni regulatorni alat EU za ograničavanje tržišne moći velikih tehnoloških kompanija, a trebao je osigurati i poštenu konkurenciju u digitalnom ekosistemu. Prije svih, trebalo je obuzdati Google, Metu, Apple, Amazon i Microsoft.
Međutim, od toga izgleda neće biti ništa jer se birokrati u Uniji boje eskalacije sukoba s Donaldom Trumpom koji svakodnevno gazi po Europi svojim komentarima i naravno carinama. Tako je Evropska unija iduće sedmice trebala kazniti Apple i Metu u sklopu provedbe Zakona o digitalnim tržištima ali su ipak odustali od tih 10 posto globalnog prometa jer se u suštini boje odmazde Donalda Trumpa, piše Lider.
Prema izvorima upoznatima s odlukama, Apple će biti kažnjen i prisiljen izmijeniti pravila App Storea, nakon istrage koja je ispitivala sprečava li firma programere aplikacija da korisnicima ponude povoljnije ponude izvan svoje platforme. Regulatori će istovremeno zatvoriti drugu istragu o Appleu, koja se odnosila na dizajn zaslona za odabir web-preglednika, bez daljnjih sankcija. Meta će također biti kažnjena te će morati promijeniti svoj model ‘plati ili pristani‘, koji korisnike prisiljava da pristanu na praćenje podataka ili plate pretplatu za korištenje njezinih usluga bez oglasa.
Prema DMA-u, firme mogu biti kažnjene s do 10 posto svog globalnog prihoda, što bi za Apple i Metu značilo kazne u vrijednosti od više milijardi dolara. Međutim, Evropska komisija nastoji odrediti znatno niže kazne jer je regulatorni okvir još uvijek nov i odluke bi mogle biti osporene na sudu.
Ovaj potez dolazi u trenutku kada Bruxelles pokušava primijeniti DMA, zakon osmišljen za ograničavanje dominacije tehnoloških divova na digitalnom tržištu, a da pritom ne izazove sukob s Washingtonom. Novi sastav Komisije, koji je preuzeo dužnost u decembru, fokusiran je više na usklađenost velikih tehnoloških kompanija s pravilima nego na izricanje visokih novčanih kazni, tvrde dužnosnici.
Bruxelles će također odustati od slučaja u kojem se ispitivalo obeshrabruje li Appleov operativni sistem korisnike u promjeni internetskih preglednika ili tražilica, nakon što je firma uvela niz promjena kako bi se uskladila s evropskim propisima. Ipak, svaka finansijska kazna za američke tehnološke firme nosi rizik od oštrog odgovora, s obzirom na to da je Trump već napadao EU zbog sankcija američkim kompanijama, nazivajući ih ‘oblikom oporezivanja‘ i ‘inozemnom iznudom‘.
"Ovo je ključan test za Komisiju. Daljnje ciljanje američkih tehnoloških firmi dodatno će pogoršati transatlantske odnose i potaknuti odmazdu, a na kraju će najveći teret snositi države članice i evropske firme", rekao je izvor iz jedne od pogođenih kompanija.
Američki predsjednik već je zaprijetio uvođenjem carina na zemlje koje uvode poreze na digitalne usluge za američke kompanije. Prema prošlomjesečnom memorandumu, Trump je najavio da će istražiti poreze, regulative i politike koje koče rast američkih korporacija u inozemstvu.
Meta je ranije poručila da njezine promjene ‘zadovoljavaju zahtjeve europskih regulatora i nadilaze ono što propisuje zakon EU‘.
Planirane odluke, koje bi se mogle promijeniti prije službene objave, bit će predstavljene predstavnicima 27 država članica EU, a objavljivanje odluka o kaznama očekuje se sljedeći tjedan, iako je moguće da dođe do odgode.