Svijet

EU: Zbog treće doze vakcine države se mogu suočiti s pravnim problemom

Zemlje Evropske unije koje odluče da koriste dodatnu treću dozu vakcine protiv kovid-19, mogu se suočiti s pravnim problemima, jer regulatorna Evropska agencija za lijekove (EMA) još nije preporučila dodatnu dozu vakcine, saopštila je danas Evropska komisija.

EMA je više puta nagovještavala da je potrebno više podataka prije nego što se odobri upotreba buster vakcine, piše Rojters.

"Pojačane doze trenutno nisu odobrene za stavljanje u promet i još nisu bile podložne naučnoj procjeni naučnicima iz EMA jer nema dovoljno podataka", saopštila je Komisija EU.

U saopštenju se dodaje da odgovornost o odlučivanju da se uključe buster vakcine u kampanje vakcinacije imaju same države članice i to bi moglo značiti da bi u slučaju neočekivanih nuspojava kod pacijenata države EU mogle snositi pravne posljedice.

Komisija EU je takođe rekla da u ovakvim slučajevima odgovornost kompanija vakcina neće potpuno nestati ako se buster vakcina rukovodi bez odobrenja EMA-a.

Svaka kompanija koja isporučuje Evropskoj uniji vakcine protiv kovid-19 pregovarala je o različitim klauzulama, koje ostaju uglavnom povjerljive.

Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) saopštio je da Austrija, Belgija, Francuska, Mađarska, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg i Slovenija trenutno preporučuju upotrebu buster vakcina protiv kovid-19, dok 13 dugih evropskih država još raspravlja o tome.

Posljednjih mjeseci EU je rezervisala milijarde doza od nekoliko proizvođača vakcine za predstojeće godine, a koje se mogu donirati i siromašnijim zemljama.

Buster vakcine protiv kovid-19 biće dostupne Amerikancima od 20. septembra, rekli su prošle nedjelje američki zdravstveni zvaničnici.

Neke zemlje EU imaju programe kompenzacije koji imaju za cilj da nadoknade potencijalnim žrtvama štetu od vakcina van sudova, ali kriterijumi za nadoknadu variraju.

Od početka kampanje vakcinacije u Evropi stotine zahtjeva su podnesene vlastima od strane potencijanih žrtava, što pokazuju zvanični podaci iz Danske, Njemačke, Norveške i Švajcarske, dok je do sada odobreno samo nekoliko novčanih nadoknada.