Sport

Euro 2020: Pad Golijata, talijanska renesansa i košmar koji je postao bajka

Kada je UEFA-in Euro 2020 počeo usred predstave sa muzikom i balonima na stadionu Olimpico u Rimu, malo ko je znao šta nam se sprema. Na stranu dešavanja van terena s uklanjanjem pića na press konferencijama i bijesom navijača oko klečanja prije utakmice, turnir je ništa drugo do očaravajući na terenu.

Od samog početka, 16. izdanje Evropskog prvenstva impresioniralo je sve. Bilo to s italijanskog new-age renesansom pod vodstvom Mancinija ili pohodom Engleske da održi svoj san, ili propašću divova.

Golijatima rano pokazana vrata

Održavajući dramu ovog sporta, Euro 2020 donio nam je nekoliko šokantnih trenutaka čim je nokaut faza počela. I dok je Austrija posrnula, uspjele su Češka i Švicarska izbaciti teškaše Nizozemsku i aktuelnog svjetskog prvaka Francusku. I dok se tim Franka De Boera nije ni pojavio na terenu, a pucao si u nogu crvenim kartonom Matthijsa de Ligta, Trikolore su zaprepastili golman Yann Sommer i odvažnost njihovog protivnika.

Nizozemska je dotakla novo dno prošle nedjelje u porazu od Češke tako što prvi put u historiji nije uputila nijedan udarac u okvir gola. Sljedeći dan, Francuzi su ispali na penale nakon 3-3 poslije produžetaka. Švicarska je dobila sve pohvale u ponedjeljak jer su preokrenuli 3-1 u posljednjih deset minuta regularnog dijela i na kraju izborili prvo četvrtfinale velikog turnira nakon 67 godina. S druge strane, branitelj trofeja Portugal također je morao kući nakon minimalnog poraza od Portugala 1:0.

Azzurri žele vratiti dane slave

Italija je protutnjala kroz grupu A uz stopostotni učinak i gol-razliku 7:0. Sa dinamičnim veznim redom gdje su Verratti i Jorginho, uspostavili su kontrolu u svakoj od četiri dosadašnje utakmice na turniru. Iako ih je Austrija odvela do produžetaka, Mancinijeva ekipa je stigla do rekordnog 31. meča u nizu bez poraza golovima zamjena Chiese i Pessine. Sa svestranom ekipom i posebnom nemilosrdnošću u posljednjoj trećini, Talijani su ovaj put tim koji treba pobijediti.

Otkako su završili kao vicešampioni na Euru 2012., Italija je imala loš učinak na glavnim turnirima. Ispali su u grupnoj fazi SP-a 2014., zatim u četvrtfinalu Eura 2016., a na SP 2018. nisu se čak ni kvalificirali. No, nakon imenovanja Mancinija za selektora, postavka Azzurra osvježena je novom krvlju i hrabrim idejama.

Southgateova tri lava urlaju najglasnije

Često kritikovan zbog opreznog i odmjerenog pristupa na turnirima, Gareth Southgate u utorak je ušutkao kritičare pobjedom protiv Njemačke 2:0 u osmini finala. Tri lava preokrenuli su narativ osvetoljubivom pobjedom i pružili svojim navijačima više razloga da slave uz često podsmješljivu pjesmu "Fudbal se vraća kući".

Ali je selektor, koji je razvio sklonost odabiru pravih riječi u pravo vrijeme, pribjegao tezi da njegov tim mora "držati noge na zemlji".

"Opasan je trenutak za nas. Imat ćemo toplinu uspjeha i osjećaj širom zemlje da moramo ovo osvojiti, ali znamo da će to od sada biti neizmjeran izazov", rekao je Southgate.

Nakon što su odbili njemački pritisak sa defanzivnih 3-4-3, Engleska je zabila dva gola preko Kanea i Sterlinga u posljednjoj četvrtini utakmice za prvu pobjedu nad starim rivalom u nokaut fazi još od finala SP-a 1966. Također, još nisu primili gol na Euru.

Danska bajka

Kako im je turnir započeo - najbolji igrač Christian Eriksen pretrpi je srčani udar na terenu, a onda su izgubili prve dvije utakmice - Danska je trenutno u zemlji snova. Nakon što očaj pretvorili u ushićenje plasmanom u nokaut fazu prvi put od 2004., ekipa Kaspera Hjulmanda nastavila je igrati spektakularno sa ubjedljivim trijumfom nad Velsom 4:0.

Čak i bez svog talismana, crveno-bijeli su deklasirali ekipu Garetha Balea. Postavljeni u formaciji 3-4-3, danski krilni igrači i fleksibilni napadači pokazali su se ključnima, a svjetla reflektora ukrali su Kasper Dolberg i Joakim Maehle. Kako je tim sada potpuno oporavljen od šoka sa početka, ne bi bilo iznenađenje da pregaze i Češku u četvrtfinalu.

Treba spomenuti i Španiju, koja je pretrpila brojne kritike na startu pošto su se mučili sa postizanjem golova. No onda je pročepilo protiv Slovačke sa pet komada, a isto je zadesilo i Hrvate, istina, tek poslije produžetaka. Čini se da nakon par neuspješnih turnira Crvena furija izgleda obećavajuće.

Da gledamo fantastično Evropsko prvenstvo govori i činjenica da je već postignuto više golova nego tokom cijelog turnira 2016. godine. Na 42 utakmice viđeno je 118 golova, a jedine utakmice bez golova su Španija-Švedska i Engleska-Škotska.