Eurobasket: Poniženje za Dončića i društvo, autsajderi izbacili prvaka Evrope!

Doskora smo mislili da je pobjeda Italije nad Srbijom u osmini finala najveće iznenađenje nokaut faze na Evropskom prvenstvu u košarci, koja se održava u njemačkom Berlinu, no Poljska je večeras priredila možda još veću senzaciju.

Reprezentacija koju apsolutno niko nije vidio kao iole ozbiljnog konkurenta za visok plasman, uspjela je nokautirati aktuelnog prvaka Evrope Sloveniju (90:87) i izborila polufinale u kojem će joj rival 16. septembra biti Francuska!

Poljska je na poluvremenu vodila sa čak 58:39. Imali su Poljaci i 23 poena prednost, potom su Slovenci okrenuli na plus pet u nastavku, ali su Poljaci imali posljednju riječ!

Isti, Slovencima se ukazala šansa da izjednače i izbore produžetak, ali je Klemen Prepelič dvije sekunde prije kraja regularnog toka utakmice promašio "trojku".

Poljake je u ovom susretu četvrtfinala (u osmini finala porazili su Ukrajinu) predvodio čudesni Mateusz Ponitka sa triple-double učinkom - 26 poena, 16 skokova i 10 asitencija!

NBA superzvijezda u redovima Slovenije, Luka Dončić, meč je završio prije kraja zbog pet ličnih grešaka, a zabilježio je 14 poena, 11 skokova i sedam asistnecije.

U drugom polufinalu, također 16. septembra, igrat će Španija i domaćin Njemačka.