Evropski sud za ljudska prava (ECHR) zatražio je od Vlade Srbije da dostavi odgovore povodom navoda da je protiv učesnika masovnog protesta 15. marta u Beogradu korišteno zvučno oružje. Rok za izjašnjenje je 31. mart.
Pravni stručnjaci ukazuju da bi se ovo pitanje moglo odraziti na proces eurointegracija Srbije.
U podnesku koji je ECHR-u uputila grupa nevladinih udruženja i organizacija traži se izricanje privremenih mjera na temelju činjenice da je 15-minutna šutnja, kojom je odavana počast žrtvama pada nadstrešnice u Novom Sadu, nasilno prekinuta upotrebom još neidentificiranog i opasnog zvučnog ili drugog sličnog sredstva. Tom prilikom došlo je do tjelesnih povreda i izazvalo veliku uznemirenot, paniku i stampedo okupljenih.
Srbijanske vlasti kategorički negiraju upotrebu tzv. zvučnog topa. Prvo su kazali da ga Srbija ne posjeduje, da bi se kasnije utvrdilo kako MUP ima sonično sredstvo, ali je službena verzija da nije korišteno 15. marta.
Evropski Sud je Srbiji dao rok da se do 31. marta ove godine izjasni o tome "jesu li korištena nedopuštena sredstva protiv demonstranata, koja je pravna osnova za navodnu upotrebu takve vrste oružja i koje su mjere zaštite od upotrebe takvih sredstava", objavile su nevladine organizacije.