koriste sve metode

Evo kako radi Putinova propaganda: Ljigava laž o Annaleni Baerbock kao požar se širi mrežama

Baerbock

Ova ljigava priča se poput požara širi društvenim mrežama - očito je u centru svega ministrica vanjskih poslova Njemačke Annalena Baerbock (43, Zelena stranka).

U ključnom videu, navodna nigerijska pratnja po imenu "Kingsley" opisuje kako provodi vrijeme s "ministricom iz Njemačke" kada je ona u Africi.

"Susret" u Nigeriji

Kaže da su se sreli u decembru 2022. u Abuji (Nigerija) i ponovno susreli šest mjeseci kasnije. Od tada se viđamo “dva puta godišnje”. “Žigolo” također tvrdi da njegova klijentica uživa u društvu “zgodnih crnaca", piše BILD.

Ministarstvo vanjskih poslova kaže da je priča "lažna, izmišljena i potpuno apsurdna".

"Taktika sugerira da su ruski akteri autori ili klijenti ovog pokušaja klevete", nastavlja ministarstvo na čijem je čelu Baerbock.

Kako se lažna priča o Annaleni Baerbock našla na internetu?

Web stranica “zeitgeschenen.de” preuzela je video koji se prvo pojavio u plaćenom dijelu nigerijskog “Daily Posta” i označen je kao “sponzorirani sadržaj”.

Znači: Neko je to platio. ko? Nije jasno. O tome je prvi objavio portal “t-Online” koji je pratio distribuciju videa.

Na “zeitgeschenen.de” priča o navodnoj seksualnom radniku dopunjena je i uspoređena sa stvarnim poslovnim putovanjima Baerbock u Afriku.

Preplavljuju internet

Domena s primjetnom pravopisnom greškom (ZeitgescheNen umjesto Zeitgeschehen) registrirana je tek 24. jula i slična je portalu za dezinformacije “berlinerwochenzeitung.de” koji je otkriven početkom prošlog mjeseca.

Tamo se širila dezinformacija da su ukrajinske izbjeglice bacile svinjsku glavu na berlinsku džamiju.

Video je distribuiran na mreži X putem poznatih proruskih naloga, obogaćen ličnim napadima, uvredama i klevetama, te od tada kruži internetom.

Priča je još jedan primjer kako propaganda ruskoj predsjednika Vladimira Putina preplavljuje internet.

Video je dio tipične kampanje dezinformiranja protiv poznatih zapadnih političara koji podržavaju Ukrajinu.

Krajem 2023. stručnjaci njemačkog ministarstva vanjskih poslova izbrojali su oko 200.000 poruka s lažnim vijestima na internetu u pojedinim danima. Dakle, oko dvije poruke u sekundi!