carinski rat

Evropa sprema snažan protuudarac Donaldu Trumpu: Nismo mi počeli ovaj sukob…

Evropa ima "snažan plan" za uzvratiti udarac Sjedinjenim Državama kao odgovor na povećanje carina Donalda Trumpa "ako bude potrebno", rekao je visoki dužnosnik u utorak uoči dugo očekivane najave golemih uvoznih tarifa od strane američkog predsjednika, piše CNN.

Trump je sedmicama promovirao 2. april kao “Dan oslobođenja” u Americi, kada će biti predstavljen niz pozamašnih carina kako bi se provela radikalna ekonomska agenda njegove administracije. Sjedinjene Države već su najavile oštro povećanje carina na sav uvoz čelika, aluminija i automobila.

"Evropa nije započela ovaj sukob", rekla je u govoru Ursula von der Leyen, čelnica izvršne vlasti Evropske unije. "Ne želimo nužno uzvratiti, ali, ako bude potrebno, imamo snažan plan za uzvrat i iskoristit ćemo ga."

U ponedjeljak je sekretarka za medije Bijele kuće Karoline Leavitt rekla da će Trump otkriti svoj tarifni plan na press-konferenciji u srijedu. Nije dala nikakve pojedinosti o tome što će on najaviti, ali je sugerirala, kao što je Trump opetovano rekao, da bi predsjednik mogao otkriti recipročne carine, usklađujući carine drugih zemalja dolar za dolar.

U svom govoru, von der Leyen, predsjednica Evropske komisije, rekla je da je Evropa "otvorena za pregovore".

"Pristupit ćemo ovim pregovorima s pozicije snage. Evropa ima mnogo karata, od trgovine preko tehnologije do veličine našeg tržišta", nastavila je. "Ali ova snaga također je izgrađena na našoj spremnosti da poduzmemo čvrste protumjere ako je potrebno. Svi instrumenti su na stolu."

Von der Leyen nije pružila daljnje pojedinosti o tome kako bi EU mogla uzvratiti, ali prošlog mjeseca blok je već bio u razgovoru: odgovorio je na Trumpove carine na čelik i aluminij otkrivanjem protumjera na izvoz američke robe vrijedan do 26 milijardi eura (28 milijardi dolara), uključujući carine na brodove, burbon i motocikle.

Evropska komisija također je moćan regulator koji nije oklijevao udariti velike američke tehnološke tvrtke visokim kaznama i drugim računima u prošlosti – činjenica koja nije promakla Trumpu, koji je u februaru objavio izvršnu akciju prijeteći da će se namjeriti na zemlje koje naplaćuju “nepravedne novčane kazne i kazne” američkim inovatorima. Proglas je takav propis označio kao "prekomorsku iznudu" i zaprijetio višim carinama kao odmazdu.

EU je bila veliki kupac američkog izvoza – prošle godine je to bilo najveće pojedinačno tržište za izvoz američke robe, ispred američkih susjeda Kanade i Meksika, na temelju podataka Ureda za popis stanovništva Sjedinjenih Država.

I Evropa i SAD imaju mnogo toga na kocki u eskalirajućem trgovinskom sporu. U 2024. godini Amerika je bila najveći kupac evropske robe, s uvozom od farmaceutskih proizvoda i automobila do alkoholnih pića i telekomunikacijske opreme, prema službenim podacima EU. S druge strane, EU je prošle godine bila najveći američki izvor uvoza robe, pokazuju američki podaci.

U februaru je von der Leyen naglasila važnost trgovinskih odnosa SAD i EU. "Cjelokupni opseg trgovine između nas iznosi 1,5 triliona dolara", rekla je u govoru, također napomenuvši da milion američkih radnih mjesta izravno ovisi o trgovini s Evropom.

Kanada i azijske zemlje također će uzvratiti

Kanada, Kina, Japan i Južna Koreja također spremaju odmazdu protiv Trumpovih prijetećih carina.

Tri azijske zemlje planiraju objaviti uzvratne carine u koraku, objavila je u ponedjeljak kineska državna televizija CCTV. U nedjelju su prvi put u pet godina održali ekonomske razgovore, obećavši da će potaknuti poštenu trgovinu i ojačati gospodarske veze među njima – samo nekoliko dana prije nego što će SAD objaviti sveobuhvatne carine za sve trgovinske partnere.

Trump je u srijedu rekao da će predstaviti carine širokog raspona koje odgovaraju onima koje strane zemlje nameću SAD – takozvane recipročne carine. Dugogodišnji američki saveznici, poput Južne Koreje, neće biti pošteđeni, rekao je Trump.

“Prosječne carine Južne Koreje četiri su puta veće”, rekao je Trump prošli mjesec u svom zajedničkom obraćanju Kongresu. "Razmislite o tome: četiri puta više. I dajemo toliku vojnu pomoć i na toliko drugih načina Južnoj Koreji, ali to je ono što se događa."

U međuvremenu, Trump je obnovio trgovinske napetosti s Kinom, namećući zemlji carine od 20 posto, povrh carina koje je već uveo u svom prvom mandatu. Kina je brzo odgovorila na Trumpove carine, uvodeći carine od 15 posto na uvoz piletine, pšenice, kukuruza i pamuka iz SAD.

U petak je kanadski premijer Mark Carney rekao Trumpu da će njegova nacija uzvratiti SAD vlastitim carinama ako Trump nastavi sa svojim obećanim nametima.

U saopćenju od petka, Carneyev ured rekao je da Kanada planira ove sedmice uvesti uzvratne carine na američku robu kao odgovor na Trumpove obećane poreze na uvoz. Ali Carney nije ponudio nikakve pojedinosti - poput vremena ili opsega uzvratnih carina.

“Premijer je obavijestio predsjednika da će njegova vlada primijeniti uzvratne carine kako bi zaštitila kanadske radnike i naše gospodarstvo, nakon najave dodatnih američkih trgovinskih akcija 2. aprila 2025.”, stoji u saopćenju za javnost iz ureda premijera.

Ipak, Carney i Trump su nakon razgovora u petak zvučali puno nade - što je primjetna promjena u tonu u odnosu na nemirni odnos između bivšeg kanadskog premijera Justina Trudeaua i Trumpa.

Razgovor u petak bio je prvi razgovor između dvojice čelnika. Carneyev ured opisao je to kao "vrlo konstruktivan razgovor", a Trump je u objavi na društvenim mrežama rekao da je poziv bio "izuzetno produktivan".