eksperti upozoravaju

“Evropa u opasnosti. Trumpova pobjeda mogla bi izazvati krizu ravnu Drugom svjetskom ratu”

Ankete pokazuju da je utrka za Bijelu kuću postala tijesna nakon odluke aktuielnog predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Joea Bidena da odustane, ali ostaju vrlo realni izgledi da bi Donald Trump mogao osvojiti drugi mandat kao čelnik najmoćnije svjetske države.

Takva bi mogućnost imala posljedice i daleko izvan američkog tla, a analitičari sugeriraju da bi to moglo biti ključno za rat u Ukrajini.

Vrijeme za pripreme

Phillips P O'Brien, profesor strateških studija na Univerzitetu St. Andrews, i Edward Stringer, penzionisani maršal avijacije britanskog RAF-a i viši saradnik britanskog instituta Policy Exchange, kažu da bi Trumpova pobjeda mogla ostaviti Evropu "u tijesnoj situaciji" - i pozvao čelnike na kontinentu da počnu pripreme taj rezultat.

“Do kraja januara 2025. najvažniji partner kontinenta, SAD, mogao bi biti predvođen bivšim predsjednikom Donaldom Trumpom, koji je rekao da će ohrabriti Rusiju da čini 'šta god je dovraga htjela' evropskim zemljama koje nisu učinile ono što je htio - potrošiti više na odbranu", napisali su eksperti u članku za Foreign Policy.

Prethodna Trumpova administracija zategla je transatlantske odnose, a sljedeća bi gotovo sigurno bila gora, tvrde oni.

"Oslobođen utjecaja tradicionalnih 'atlantističkih' republikanaca koji su činili njegov kabinet u prvom mandatu, Trump u drugom mandatu suočio bi se s manje prepreka za njegove prijetnje", navode eksperti-

Ističu da je Trump već upozorio da će odmah prekinuti svu američku pomoć Kijevu i zahtijevati brzi prekid rata, što bi vjerovatno zahtijevalo da Ukrajina ustupi značajan dio svoje teritorije Rusiji.

"A to bi mogao biti samo početak", nastavili su eksperti.

“Trump je dugo dovodio u pitanje vrijednost NATO-a, stoga nije nezamislivo da bi poništio predanost SAD obrani Evrope.

"Uspavani NATO"

"Mogao bi provesti prijedlog 'uspavanog NATO-a', u kojem bi američka vojska pružila logističku podršku kao posljednje sredstvo, ali bi sve ostale odgovornosti NATO-a za odbranu prepustile Evropi, ili slijediti korake francuskog predsjednika Charlesa de Gaullea, koji je uklonio Francusku iz vojne komande NATO-a (ali ne i samog saveza) 1966. godine", mišljenja su eksperti.

Rekli su da bi Trump mogao djelovati brzo, obećavajući da nikada neće narediti američkim trupama da se bore za Evropu.

"Kao rezultat toga, Evropa bi bila prisiljena suočiti se sa sigurnosnom krizom u razmjerama s kojima se nije suočila od Drugog svjetskog rata.

Vrijeme je dragocjena roba u ratu. A danas, s ratom na pragu i SAD koje prijete da će gurnuti evropsku sigurnost na najnesigurniju tačku u decenijama, kontinent ga rasipa.

Evropske zemlje trebale su početi planirati mogućnost povratka Trumpa prije najmanje godinu.

Umjesto toga, evropske vlade zabile su glave u pijesak. Ako Trump bude izabran, takvo poricanje će morati prestati.

Evropske države NATO-a bit će prisiljene na akciju kako bi osigurale kontinent i zaštitile slobodu", naveli su eksperti.