CILJ JE PRIVREDNI OPORAVAK

Evropska centralna banka snizila kamatnu stopu. Šta bh. građani mogu očekivati nakon te odluke

Evropska centralna banka snizila je kamatnu stopu prvi put još od 2019. godine. Depozitna kamatna stopa iznosi 3,75 odsto. Nije poznato da li će ovaj trend biti nastavljen i naredni mjesec. Cilj je privredni oporavak evrozone. Šta mogu očekivati bh. građani? Hoće li kamatne stope za kredite u narednom periodu biti povoljnije?

Rekordna kamatna stopa snižena je sa 4 na 3,75 odsto. Nastoji se privredi dati snažan podsticaj stimulisanjem tržišta nekretnina, ulaganja ali i potrošnje. Ovo je prvi put nakon pet godina da je Evropska centralna banka snizila kamatu.

"Zalažemo se za ozbiljnu borbu protiv inflacije. Ukoliko postoji jedna stvar koju sam naučila u ovom poslu jeste da moramo biti istrajni. Moramo biti fokusirani i ne smijemo odustati od našeg cilja. Naš cilj jeste da obuzdamo inflaciju i da vratimo cijene na nivo iz ranijeg perioda", istakla je predsjednica Evropske centralne banke Kristin Lagard.

Napredak u borbi protiv inflacije je ostvaren. Nije blizu kraja. Procjene su da bi inflacija u 2025. godini u prosjeku trebalo da iznosi 2,2 odsto. Problemi koji potresaju privredu i dalje su primjetni.

"Smanjene su narudžbe kako gotovih roba tako i poluproizvoda. Spoljnotrgovinski bilans je negativan, odnosno smanjuje se pokrivenost izvoza uvozom i svi ti parametri su negativni manje više zbog situacije u kojoj se nalazi Evropska unija", navodi ekonomski analitičar Aleksandar Ljuboja.

Potez Evropske centralne banke je rizičan i hrabar. Inflacija je i dalje visoka. Potrebne su dodatne mjere kako bi se privreda rasteretila, smatraju sagovornici.

"Ako bi zaista došlo do bržeg privrednog rasta u Evropi, to bi bilo pozitivno i po Bosnu i Hercegovinu budući da je naš izvoz zavisan od tržišta Evropske unije. Međutim, ja se bojim da ovdje prije možemo iščitavati, ovaj potez Evropske centralne banke, kao pokazatelj da nije ECB zadovoljna stopom privrednog rasta u evrozoni", kaže dekan Ekonomskog fakulteta u Istočnom Sarajevu Marko Đogo.

Niže kamatne stope za stanovništvo u Bosni i Hercegovini u narednom periodu nisu realnost. Ovo je stav Udruženja banaka BiH.

"Ne očekujemo veće efekte spuštanja kamata na kredite jer tržište Bosne i Hercegovine je jedno od rijetkih koje, ne samo u regionu već i u ostatku Evropske unije, prošle godine nije imala veliki rast kamatnih stopa", ističe predsjednik Udruženja banaka BiH Goran Babić.

To nije stav građana. Smatraju da bi kamatne stope trebalo da budu niže.

Prognoze su optimistične. Inflacija je u 20 zemalja koje koriste euro pala na 2,6 odsto zahvaljujući nižim cijenama goriva. Podsjetimo, krajem 2022. godine inflacija je bila viša od 10 odsto, piše BHRT.