Evropska komesarka za unutrašnje poslove Yiva Johansson, koja će u srijedu predstaviti dugo očekivanu reformu politike azila, založila se za "mehanizam obavezne solidarnosti" između svih zemalja EU u slučaju migracijskog pritiska.
"To mora biti obavezno, sve zemlje članice moraju pomoći u situaciji kada je jedna zemlja članica pod pritiskom i kada ima puno ljudi kojima treba zaštita", izjavila je u subotu švedska komesarka, prenosi AFP.
"Ali moramo uzeti u obzir i vrstu pomoći", naglasila je Johansson, s obzirom na upornu nesklonost nekih zemalja da prime tražitelje azila i neuspjeh privremenog sistema kvota raspodjele koji je bio odlučen tokom migrantske krize 2015.
"Ne radi se samo o premještaju u jednu zemlju EU, moglo bi se raditi o pomoći u povratku u domovinu osoba kojima je odbijen azil", nastavila je.
Komesarka nije željela iznositi pojedinosti "novog Pakta o migracijama i azilu" koji treba predstaviti 23. septembra, dvije sedmice nakon požara u prenapučenom kampu Moria u Grčkoj.
Ona je priznala da je "jako težak zadatak pronaći prijedlog koji bi prihvatile sve zemlje članice i Evropski parlament".
"Pretpostavljam da moj prijedlog kada ga iznesem neće biti dočekan s odobravanjem", rekla je, ali i dodala da se nada "da će svi shvatiti da je to uravnoteženi kompromis".
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je najavila u srijedu eurozastupnicima da namjerava "ukinuti dublinsku uredbu, ključnu tačku politike azila u EU koja stvara napetosti, u korist novog evropskog sistema upravljanja migracijama".
Tom uredbom se povjerava obrada zahtjeva za azilom prvoj zemlju EU u koju stigne migrant, što zemlje poput Grčke i Italije smatraju nepravednim zbog njihovog geografskog položaja koji ih stavlja na prvu crtu.
Yiva Johansson također je naglasila da bi procedure razmatranja zahtjeva morale biti "puno brže".