Vijesti

“Evropska unija dala je status kandidata BiH, sada je na njoj da iskoristi šansu”

Davanje statusa kandidata Bosni i Hercegovini jasan je politički signal da je Evropska unija svjesna važnosti davanja šanse zemljama regiona.

No, drugo je pitanje da li su ove zemlje spremne da iskoriste ovaj pristup, rekao je zamjenik ministra spoljnih poslova Češke Martin Kosatka.

Evropska unija: Status kandidata kao podsticaj reformama

Kosatka je istakao da status kandidata treba shvatiti kao podsticaj reformama.

"Sada je na njima da pokažu da li će iskoristiti prednost svog statusa kandidata", rekao je Košatka u intervjuu za portal European Western Balkans.

On je istakao da je prioritet EU i dalje Zapadni Balkan, prenosi RTRS.

Kosatka je rekao da u EU postoji zajednički osjećaj da se mora dati šansa zemljama Zapadnog Balkana.

Ali, "one moraju da urade svoj domaći zadatak". Dodao je da je jasno da se atmosfera promijenila poslije ruske operacije u Ukrajini.

Kosatka: EU pokazuje da joj je stalo do regiona

"EU želi da pokaže da joj je zaista stalo do regiona. Ne radi se o teškom radu i dobrim rezultatima jednog predsjedavanja, već o opštoj volji EU.

Ova volja je prisutna", rekao je Kosatka.

Dodaje da je primjer za to i davanje statusa kandidata BiH.

Ostvarena tri glavna cilja

Kosatka je dodao da je češko predsjedavanje EU bilo uspješno u pogledu Zapadnog Balkana. Naglašava da su ostvarena tri glavna cilja.

"Prvi je bio da se otpočnu pristupni pregovori sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom. Drugi je bio odlučivanje o liberalizaciji viznog režima za Kosovo. Treći je davanje statusa kandidata BiH", rekao je Kosatka.

Njegova zemlja završava šestomjesečno predsjedavanje Evropskom unijom.

On je rekao da postoje tri glavne prepreke u slučaju Srbije.

"Prvo, nema napretka u oblasti vladavine prava. Drugo, nema napretka u dijalogu Beograda i Prištine. I treći je veoma nizak stepen usklađenosti srpske spoljne politike sa zajedničkom spoljnom i bezbjednosnom politikom EU. Ovo je veliki problem koji postaje sve veći i veći", rekao je Kosatka.

Švedska, naredna predsjedavajuća EU, definisala je četiri cilja svog predsjedavanja.

To su očuvanje evropskog jedinstva i jačanje sigurnosti. Potom su ciljevi zelena tranzicija i energetska politika, jačanje evropske konkurentnosti i očuvanje i važnost evropskih vrijednosti, demokratije i vladavine prava.