Zdravlje

Evropska unija želi skratiti covid-potvrdu na 9 mjeseci. Evo šta bi se dogodilo nakon isteka

Evropska komisija trebala bi ove sedmice predstaviti prijedlog za koordinaciju slobodnog kretanja korištenjem covid-certifikata, javlja Reuters, nakon što je Austrija u ponedjeljak kao prva u EU zbog visokog broja zaraženih i nedovoljne stope vakcinisanih proglasila lockdown i suspendirala turizam.

Euractiv javlja da bi EK trebao početkom decembra preporučiti da se EU covid-potvrda ažurira unošenjem podataka o trećoj dozi, prenosi "Jutarnji list".

Evropski digitalni covid-certifikat, kao potvrda o cijepljenju ili preboljenju covida-19, olakšao je kretanje Evropljana uoči turističke sezone, no sad su članice podijeljene oko trajanja valjanosti certifikata i toga kad bi trebala biti obavezna tzv. booster doza.

Treća doza

Zasad prevladava verzija po kojoj bi se treća doza zahtijevala unutar devet mjeseci od primanja druge doze, piše Euractiv. Raniji je prijedlog bio godinu od druge doze.

To se odnosi na državljane EU, dok je nejasno kakva bi pravila trebala vrijediti za državljane nečlanica. Izvori iz Bruxellesa ističu da je jak pritisak da se prilikom ulaska u zemlju traži obavezan PCR test i za cijepljene.

Ministri 27 članica EU razgovarali su u utorak o tome na sastanku Vijeća za opće poslove (GAC), pripremajući summit EU sredinom decembra.

Bruxelles planira prilagodbu digitalne covid-putovnice do kraja sedmice, optimistično je objavio prije sastanka portal Politico. Povjerenica za zdravstvo Stella Kyriakides rekla je u ponedjeljak da su pregovori između članica u toku te da će EK tokom sedmice iznijeti nove prijedloge o pravilima za putovanje unutar EU.

-U potpunosti se slažem s hitnošću i zbog toga EK radi s najvećom žurnošću na jačanju koordinacije slobodnog kretanja, uključujući rok valjanosti i ulogu tzv. boostera", rekla je eurozastupnicima u Strasbourgu. Odlučni smo preokrenuti trenutni val, istaknula je Kyriakides. Također smo svjesni da građanima moramo dati jasne, koherentne poruke, naglasila je Kyriakides.

Probleme izazivaju različiti propisi članica o korištenju treće doze cjepiva, javlja austrijska agencija APA, ali i pooštrenje propisa u pojedinim članicama s velikim rastom novooboljelih.

Moguće je da će PCR test biti obavezan za državljane nečlanica EU

Neke zemlje EU počele su docjepljivanje trećom dozom.

Grčki premijer Kyriakos Mitsotakis nedavno je pozvao EK da uvede obavezno dopunsko cijepljenje u roku od šest mjeseci od posljednje doze, kao uvjet za valjanost covid-certifikata.

Od vitalnog je značenja da 27 država EU postigne dogovor, rekao je u Bruxellesu u utorak uoči početka sastanka luksemburški ministar vanjskih poslova Jean Asselborn.

Različiti sistemi

-Ne možemo imati različite sustave u Luksemburgu i u Grčkoj, u Njemačkoj ili Francuskoj - ističe Asselborn.

O graničnom režimu odlučuje svaka država članica, a EK može objaviti svoje preporuke, koje nisu obavezujuće. Trenutno je na snazi pravilo da cijepljeni s važećom covid-putovnicom mogu prelaziti granice bez testiranja i bez karantina.

Sve zemlje pojačavaju pritisak na necijepljene, Slovačka i Češka su posljednje koje su se uključile u to, piše Politico, među ostalim zabranom ulaska u kafiće necijepljenima.

Nakon što je Austrija najavila obavezno cijepljenje, u Njemačkoj se o tome sve više raspravlja: u utorak su u uglednom "Frankfurter Allgemeine Zeitungu" zajedničkim pismom sa zahtjevom za obavezno cijepljenje istupili Markus Soder (CSU) i Winfried Kretschmann (Zeleni), premijeri Bavarske i Baden-Württemberga.