nakon oštrog pada

Evropske berze porasle na početku sedmice

Na evropskim berzama jutros su cijene dionica porasle, što se ponajviše zahvaljuje korekciji nakon prošlosedmičnog oštrog pada.

STOXX 600 indeks vodećih evropskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,3 posto, nakon što je prošle sedmice pao više od 2 posto.

Jutros je londonski FTSE indeks ojačao 0,20 posto, na 8.165 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,56 posto, na 18.106 bodova, a pariski CAC 0,60 posto, na 7.548 bodova.

Rast indeksa ponajviše se zahvaljuje korekciji cijena dionica, nakon što su prošle sedmice oštro pale zbog političke nesigurnosti u Francuskoj.

Naime, francuski predsjednik Emmanuel Macron raspisao je vanredne parlamentarne izbore za kraj mjeseca, nakon što je nedavno na evropskim izborima pobijedila krajnje desna stranka Marine Le Pen.

A na azijskim su berzama cijene dionica pale. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 9,30 sati u minusu 0,2 posto.

Pritom je japanski Nikkei indeks potonuo 1,8 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Južnoj Koreji i Šangaju skliznule između 0,3 i 0,5 posto. U Hong Kongu su, pak, blago porasle.

Na kineskim berzama vlada nesigurnost jer su ulagače razočarali slabiji nego što se očekivalo podaci o rastu industrijske proizvodnje i investicija u maju.

Doduše, promet u trgovini na malo porastao je više nego što se očekivalo, no to nije posebno ohrabrilo ulagače jer je jasno da se nade u snažan oporavak drugog po veličini svjetske ekonomije ove godine neće ostvariti.

Uz to, kineska centralna banka ostavila je kamatne stope nepromijenjene, što je razočaralo one koji su se nadali novim poticajnim mjerama.

I na većini ostalih berzi u regiji cijene su dionica jutros pale jer će, po svemu sudeći, američka centralna banka zadržati kamatne stope na povišenim nivoima duže nego što se očekivalo, s obzirom na to da se inflacija u SAD-u i dalje kreće znatno iznad ciljanih razina Feda.

A to znači da bi se rast američke berze, najvećeg izvoznog tržišta azijskih kompanija, mogao dodatno usporiti.

Neke centralne banke, među ostalim evropska, nedavno su započele ciklus smanjenja kamata kako bi potaknule ekonomiju, no kako se inflacija u svijetu i dalje drži relativno visoko, malo je vjerovatno da će ove godine kamate biti značajnije srezane.