osigurati pravedan sporazum

Evropske sile poručile: Moramo učestvovati u svim budućim pregovorima o sudbini Ukrajine

Evropske sile, uključujući Veliku Britaniju, Francusku i Njemačku, rekle su jučer da moraju učestvovati u svim budućim pregovorima o sudbini Ukrajine, naglašavajući da bi samo pravedan sporazum sa sigurnosnim jamstvima osigurao trajni mir. "Naši zajednički ciljevi trebali bi uključiti stavljanje Ukrajine u poziciju snage. Ukrajina i Evropa moraju biti dio bilo kakvih pregovora", stoji u zajedničkoj izjavi sedam zemalja i Evropske komisije.

"Ukrajini trebaju biti pružena snažna sigurnosna jamstva. Pravedan i trajan mir u Ukrajini nužan je uvjet za snažnu transatlantsku sigurnost", stoji u izjavi u kojoj se dodaje da se evropske sile vesele razgovorima sa svojim američkim saveznicimao daljnjim mirovnom koracima.

Ministri vanjskih poslova Francuske, Velike Britanije, Njemačke, Poljske, Italije, Španije i Evropske komisije sastali su se jučer s ukrajinskim ministrom vanjskih poslova u Parizu.

Sastanak, zakazan prije nekoliko sedmica, imao je za cilj ocrtavanje odbrambene strategije bloka, raspravu o tome kako ojačati Ukrajinu, planiranje budućih mirovnih pregovora i raspravu o tome kako pristupiti razgovorima s američkom administracijom kada se sastanu na sigurnosnoj konferenciji u Minhenu ovog vikenda.

Novo svjetlo

Tim se temama moralo pristupiti u novom svjetlu nakon što je američki ministar odbrane Pete Hegseth rekao je da je povratak na ukrajinske granice prije 2014. nerealan i da SAD ne vide članstvo Kijeva u NATO-u kao dio rješenja rata.

Nakon Hegsethovih komentara uslijedio je telefonski razgovor predsjednika Donalda Trumpa s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, nakon čega je Trump rekao da su se njihovi timovi dogovorili da će odmah započeti pregovore. Evropske sile nisu bile unaprijed obaviještene o pozivu i bile su iznenađene otvorenošću Hegsethovog stava, rekli su diplomati.

Na pitanje hoće li neka evropska država biti uključena u mirovne pregovore, sekretarka za štampu Bijele kuće Karoline Leavitt rekla je: "Trenutno nema nijedne evropske države koja je uključena."