energenti

Evropske zalihe plina stabilne, azijska potražnja snažno raste

Foto: Freepik

    Sredinom oktobra evropske su zalihe plina bile na nivou od 95 posto popunjenosti, što je već treća godina solidne spremnosti pred sezonu grijanja, stoji u najnovijem HUP-ovom Fokusu sedmice. Razlog visokoj popunjenosti zaliha plina je slabija potražnja za plinom članica EU u prva tri kvartala ove godine. Prema izvještaju o plinskom tržištu Međunarodne agencije za energiju (IEA) potražnja je u ovom periodu bila manja za 3 posto nego prošle godine. U prilog padu potražnje dolazi i 20 posto-no smanjenje uvoza LNG-a u EU u prva tri kvartala ove godine. Međunarodna agencija za energiju očekuje kako će u 2024. godini ecropska potražnja za plinom pasti za 2 posto, pod pretpostavkom stabilnih zimskih temperatura.

    Za razliku od Evrope, azijska potražnja za plinom je snažno rastuća. U Aziji je potražnja za plinom u prva tri kvartala ove godine rasla 7 posto u odnosu na prva tri kvartala 2023. za što su najviše zaslužne Kina i Indija. Jača potražnja za plinom u Aziji posljedica je snažnijeg oporavka i rasta industrije tog kontinenta. Uz pretpostavke stabilnih zimskih temperatura, očekuje se kako će cijena plina ove godine biti na nivou od 40 EUR po megavatsatu.

    Daljnji pad proizvodnje poljoprivrednih usjeva u Ecropi Strategie Grains, firma koje se bavi procjenjivanjem i prognozama poljoprivrednih aktivnosti u Evropi, smanjila je svoju prognozu za usjev sjemenki suncokreta širom EU ponajviše zbog lošeg vremena na istoku EU. Istovremeno su već peti mjesec zaredom snižene prognoze za usjev uljane repice. Konkretnije, očekuje se da će u 2024. godini proizvodnja suncokretovih sjemenki dosegnuti 8,9 miliona tona, što je za 400 hiljada tona niže od prošlomjesečne prognoze te čak 900 hiljada niže od usjeva iz 2023. godine.

    Najveći problemi dolaze iz Bugarske i Rumunije gdje se očekuju najniži usjevi u posljednjih 15 godina. Prognoze za sezonu 2025./2026. su ipak svjetlije, pa se tako očekuje povećanje zasađene površine uljane repice za 4 posto, dok će usjev suncokretovih sjemenki i soje ostati na sličnim razinama kao ove sezone. Najveći potencijal rasta cijene ima sirovina soje zbog nedostatka te sirovine na globalnom tržištu, a na koju najviše utječe nova regulativa EU (EU Deforestation Regulation) koja stupa na snagu 30. decembra 2024., a kojom se zabranjuje uvoz soje iz iskrčenih šuma, zaključuju iz HUP-a.