Brojni čelnici zemalja Europske unije pozvali su na akciju po pitanju dolaska migranata, posebno u pogledu njihovog povratka rečeno je pred početak sastanka evropskih čelnika u Briselu.
Njemački kancelar Olaf Scholz prije početka summita EU, na kojem će migracije biti jedna od glavnih tema, založio se za bržu provedbu Europskog migracijskog pakta, koji su članice dogovorile u proljeće. Pritom je istaknuo važnost učinkovitosti, uključujući i povratak migranata, o čemu će čelnici razgovarati na današnjem sastanku.
Kako je naglasio, zaštitu treba pružiti onima kojima je potrebna, ali "ne mogu svi doći".
Danska premijerka Mette Frederiksen također je upozorila da Evropa više ne može prihvatiti toliko ljudi.
U EU su sve intenzivniji pozivi Briselu da poduzme mjere za smanjenje dolazaka izbjeglica. S tim u vezi, jedna od mogućih ideja čini se osnivanje centara za povratak prebjega izvan EU.
Scholz zazire od ovakvih centara po uzoru na sporazum između Italije i Albanije, gdje su prije nekoliko dana počela s radom dva takva centra. Kako je rekao, ti centri nisu rješenje za tako veliku zemlju kao što je Njemačka. Istaknuo je da EU treba "deportacije u skladu s europskim pravom".
Nizozemski premijer Dick Schoof danas je, međutim, po dolasku na summit EU rekao da je ideja o centrima za repatrijaciju izbjeglica u Ugandi, koju Vlada Nizozemske proučava, "ozbiljna".
Kako je rekao, Nizozemska sa zanimanjem promatra sporazum između Italije i Albanije, te o tome više želi čuti od talijanskog premijera na današnjem sastanku.
Privremeni bugarski premijer Dimitar Glavčev pozdravio je ideju o izbjegličkim centrima u trećim zemljama. Kako je rekao, ovakvi centri u trećim zemljama su "dobar primjer koji ćemo podržati".
Slovenski premijer Robert Golob bio je rezerviraniji prema rješenjima poput onog po uzoru na sporazum između Italije i Albanije. Kako je rekao u srijedu po dolasku na summit EU i Zaljevskog vijeća za suradnju (GCC) u Briselu, tek treba vidjeti kako će oni funkcionirati. Prema njegovim riječima, to je više "pilot projekt" nego bilo što drugo. Također je smatrao da bi Europa mogla nešto naučiti iz ovoga, ali ne nužno oponašati takvo rješenje negdje drugdje.
Grčki premijer Kiriakos Mitsotakis upozorio je da je povratak prebjega "karika koja nedostaje u našoj migracijskoj politici". Ne možemo se pomiriti s činjenicom da nismo učinkoviti u odnosu prema onima koji nemaju pravo na zaštićeni status, upozorio je.
Kako je rekao, želi čuti više o "inovativnim rješenjima" koja u vezi s tim predlaže Evropska komisija.
Predsjednik Litve Gitanas Nauseda također smatra da su potrebne "inovativne mjere" u pogledu migracija, istaknuvši suradnju s trećim zemljama. Upozorio je da se Litva suočava s posebnim izazovom hibridnih napada iz Bjelorusije i Rusije, koji koriste migracije kao oružje.
Prije summita EU u Briselu je održan poseban sastanak o migracijama koji su sazvale Italija, Nizozemska i Danska. Sastanku su prisustvovali čelnici nekoliko država članica, uključujući Poljsku, Austriju, Mađarsku i Grčku, kao i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.
Na sastanku se, između ostalog, razgovaralo o konceptu sigurne treće zemlje u odnosu na provedbu pravila novog pakta o migracijama i azilu, suradnji u dobrovoljnom povratku prebjega, kao i centrima za repatrijaciju, objavio je ured italijanske premijerke Giorgie Meloni.