zabijao kao u transu

Evropski fudbal ima novog kralja. Romelu Lukaku uspio što nije ni Cristiano Ronaldo

Belgijski napadač Romelu Lukaku nadmašio je rekord Davida Healya i Roberta Lewandowskog u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo nakon što je završio svoje učešće u tekućem ciklusu sa 14 golova.

Lukaku je postavio i novi rekord u jednom kvalifikacijskom ciklusu za Euro, postigavši 14 golova.

Lukaku je skočio na listi s četiri pogotka u razmaku od 21 minute prvog poluvremena tokom jučerašnjeg trijumfa Belgije protiv Azerbejdžana rezultatom od 5:0.

Ovom su pobjedom "Crveni đavoli" potvrdili prvo mjesto u grupi F i plasman na EURO 2024. u Njemačkoj.

Napadač italijanske Rome je u senzacionalnoj formi za svoju zemlju, postigavši tih 14 golova u samo osam utakmica. Seriju je otvorio hat-trickom protiv Švedske.

Daleko iza Lukakua među najboljim strijelcima u tekućim kvalifikacijama su Portugalac Cristiano Ronaldo sa deset golova te Francuz Kylian Mbappe sa devet.

Kvalifikacije će biti zaključene mečevima koji su na rasporedu danas i sutra.

Također je postigao devet golova u 14 nastupa na klupskoj sceni za Romu u kojoj igra ove sezone na posudbi iz engleskog Chelseaja.

Prethodni rekord od 13 pogodaka u jednom ciklusu postavio je Healy iz Sjeverne Irske u kvalifikacijama za EURO 2008., turnir koji je njegov tim na kraju propustio.

Poljak Lewandowski izjednačio je to ostvarenje na putu do EURO 2016.