Svijet

Evropski parlament traži dodatne sankcije Iranu. Ova država ima najveći broj pogubljenja na svijetu

Zastupnici Evropskog parlamenta pozvali su danas iransku vladu da uvede hitan moratorij na korištenje smrtne kazne kao korak ka njenom potpunom ukidanju i da preinači već donesene presude sa smrtnom kaznom.

Evropska unija treba uvesti dodatne sankcije Iranu ne bi li prestao provoditi smrtne kazne, složili su se zastupnici u Evropskom parlamentu (EP) na današnjem zasjedanju.

Moralni imperativ

EP je na plenarnoj sjednici u četvrtak usvojio Rezoluciju o smrtnoj kazni u Iranu kojom se strogo osuđuje njena primjena i posebno poziva vlasti Islamske Republike Iran da zabrane njeno izvršavanje nad maloljetnicima.

- Moralni je imperativ da EU reagira na ove postupke iranskog režima. Taj odgovor prema potrebi treba uključiti i dodatne ciljane sankcije - rekao je jedan od autora rezolucije Javier Zarzalejos, zastupnik iz Španije iz redova narodnjačkih stranaka.

Jytte Guteland, švedska zastupnica iz redova socijalista, rekla je da ne postoji humani način za izvršenje smrtne kazne, već samo brutalne metode.

- U Iranu se i vješanje koristi kao jedna od metoda. U Iranu se to provodi tako da se ljudi doslovce uguše, što može trajati do dvadesetak minuta - rekla je Guteland, jedna od autorica rezolucije i dodala da se kazna temelji na srednjovjekovnom pogledu na čovječanstvo.

- U većini zemalja svijeta smrtna kazna je odbačena i to zauvijek i nadam se da će i Iran ići tim stopama. Želim apelirati na Uniju da nametne sankcije - dodala je Guteland.

Tekst rezolucije

U tekstu rezolucije se navodi da je od kada je Ebrahim Raisi preuzeo dužnost predsjednika Irana u avgustu 2021. godine, došlo do značajnog porasta broja pogubljenja, uključujući i pogubljenja žena. Također se ističe da se smrtna kazna u Iranu nesrazmjerno primjenjuje na etničke, vjerske i druge manjine, posebno na Baludžije, Kurde, Arape i Bahaije, kao i na LGBTIQ osobe.

U izvještaju koji je prethodio rezoluciji se ističe da Iran ima najveći broj pogubljenja po glavi stanovnika na svijetu. Prema podacima Ujedinjenih naroda, između 1. januara i 1. decembra 2021. godine u Iranu je pogubljeno najmanje 275 osoba, uključujući najmanje dvoje djece prestupnika i 10 žena. U rezoluciji parlamenta se također navodi da je 85 maloljetnih prestupnika bilo osuđeno na smrt i čekalo izvršenje kazne zaključno s januarom 2022. godine.

Tekst rezolucije je usvojen sa 617 glasova za, uz osam protiv i 59 uzdržanih.

Zastupnici Evropskog parlamenta su apelirali na iranski režim da oslobodi sve političke zatvorenike, uključujući borce za ljudska prava, i da riješi pitanje diskriminacije vjerskih ili etničkih manjina i pripadnika LGBTIQ zajednice, objavljeno je na web stranici Evropskog parlamenta.