Svijet

Evropski parlament želi odvratiti moćnike od SLAPP tužbi protiv novinara

Zastupnici u Evropskom parlamentu usvojili su u utorak svoje stajalište za pregovore s Vijećem Evropske unije o pravilima protiv ušutkavanja i finansijskog iscrpljivanja novinara i aktivista preko SLAPP tužbi.

Eurozastupnici su s 498 glasova za, 33 protiv i 105 suzdržanih usvojili pregovaračko stajalište o novim pravilima za zaštitu novinara, medijskih organizacija, boraca za ljudska prava, aktivista, istraživača i umjetnika od strateških tužbi protiv javnog sudjelovanja (SLAPP).

Zaštititi rad novinara

Izvjestitelj, socijaldemokrata Tiemo Wolken rekao je da Evropski parlament ovim stajalištem šalje poruku da će "rad svih novinara i novinarki u Evropskoj uniji biti zaštićen".

Komesarka Evropske komisije Vera Jourova poručila je da se vrijeme i resursi novinara i aktivista trebaju trošiti na "zaštitu zdravlja demokratije", umjesto na zlonamjerne sudske postupke.

Evropski parlament založio se za primjenu novih pravila i u prekograničnim slučajevima kad se tužitelj, tuženik i sud ne nalaze u istoj zemlji ili kad je čin javnog sudjelovanja, primjerice članak, videozapis ili umjetničko djelo, od važnosti za više država članica.

Tužbe za klevetu mogle bi se podnijeti samo sudu u matičnoj zemlji tuženika, dok države članice ne bi trebale priznavati presude trećih zemalja u SLAPP tužbama protiv pojedinaca i preduzeća koji borave ili imaju poslovno sjedište na njihovu državnom području.

Mjere zaštite predviđaju mogućnost traženja ranog odbacivanja tužbi. U tom slučaju bi tužitelj trebao dokazivati osnovanost tužbe. Troškovi postupka pali bi na tužitelja. Osoba protiv koje je pokrenut postupak mogla bi tražiti naknadu za štetu.

Porast SLAPP tužbi

To je ambicioznije stajalište u odnosu na ono koje je usvojilo Vijeće EU, pogotovo u pogledu naknade troškova i štete.

Parlament i Vijeće EU sada mogu započeti pregovore na osnovu svojih stajlišta.

Evropski parlament upozorio je na porast SLAPP tužbi u EU još u rezoluciji 2021. godine. Komisija je godinu poslije iznijela prijedlog za zaštitu novinara, medijskih kuća i aktivista od pravnog uznemiravanja.

To pitanje aktualiziralo se nakon ubistva Daphne Caruane Galizije. Malteška istraživačka novinarka bila je žrtva više od 40 tužbi. Potom je postala i žrtva ubistva u oktobru 2017. godine.

Prema podacima Koalicije protiv SLAPP tužbi u Evropi (CASE), Malta po tom pitanju stoji najlošije među članicama EU.