Politika

Evropski zastupnici pozvali na sankcije Dodiku. Željana Zovko bi da ga vrati Evropi

Zastupnici Evropskog parlamenta ponovo su u danas pozvali na uvođenje sankcija predsjedniku bh. entiteta Republika Srpska Miloradu Dodiku i svima koji podržavaju secesionističke politike u najnovijoj rezoluciji o Bosni i Hercegovini.

Eurozastupnici smatraju da Dodikovi postupci rade protiv evropske perspektive Bosne i Hercegovine te ugrožavaju pristup finansijskim sredstvima Evropske unije za projekte u RS-u.

“Podjele i secesionizam su najozbiljnije prepreke evropskoj integraciji Bosne i Hercegovine”, rekao je ranije u utorak izvjestitelj Paulo Rangel.

Dodao je kako Evropska komisija ne smije odblokirati sredstva RS-u dok se ne okonča demokratsko nazadovanje te da Vijeće EU-a mora sankcijama kazniti Dodika i druge destabilizacijske aktere.

U najnovijem raspirivanju napetosti u Bosni i Hercegovini, Narodna skupština RS-a je u junu,e na Dodikovu inicijativu, usvojila zakon kojim je zabranio provedbu odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine na teritoriju tog bh. entiteta.

Parlament RS je ranije usvojio zakon kojim je zabranio objavljivanje odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta te ga objavio u Službenom glasniku RS-a, jer ne priznaju njegov mandat.

Schmidt je odlukom od 1. jula poništio sporne zakone i nametnuo izmjene Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, kojima je predviđena kazna do pet godina zatvora za osobe koje ugrožavaju ustavni poredak.

Eurozastupnici u najnovijoj rezoluciji, koju su usvojili sa 530 glasova za i 68 protiv, ponovo pozivaju na “ciljane sankcije protiv destabilizirajućih političkih aktera u Bosni i Hercegovini, uključujući one koji ugrožavaju suverenost i teritorijalnu cjelovitost te zemlje, a posebno Milorada Dodika, kao i druge visoko pozicionirane dužnosnike RS-a i dužnosnike trećih zemalja koji politički i materijalno podržavaju secesionističke politike”.

Također osuđuju “kontinuiranu rusku destabilizaciju Zapadnog Balkana” i sastanke visokih dužnosnika RS-a s vodstvom Rusije.

Hrvatska eurozastupnica Željana Zovko sankcije, međutim, ne vidi rješenjem.

“Zašto ne vratiti Dodika Evropi? Zašto ga ne odvratiti od Rusije?”, rekla je Zovko, članica Odbora EO-a za vanjske poslove i potpredsjednica Evropske narodne stranke (EPP), za Hinu.

“Ako on stvarno ide za tim da će ugroziti mir – smjena da, ali ne vidim nikoga drugoga tko će doći i učiniti pozitivniju stvar ukoliko ne dođe do obrata i pravde za sve”, dodala je Zovko.

Hrvatski eurozastupnik, socijaldemokrat Tonino Picula, pozvao je u raspravi u utorak EU na dosljednost na Zapadnom Balkanu, nakon što je na nemire na sjeveru Kosova odgovoreno privremenim mjerama Kosovu, a isto odbija učiniti protiv Dodika.

“Šta se treba dogoditi da istu dosljednost EK-a i EEAS-a (Evropska služba za vanjsko djelovanje) pokažu prema Miloradu Dodiku, koji ne samo da u političkoj karijeri bilježi poneki incident, nego je primjer dosljedne rušilačke politike”, rekao je Picula, član Delegacije EP-a za odnose s Bosnom i Hercegovinom.

Dodao je da, uz 14 uvjeta koje Bosna i Hercegovina treba ispuniti kako bi se približila vratima Unije, treba dodati i Dodikovu smjenu.

Ruska invazija na Ukrajinu obnovila je evropsku politiku proširenja, a Bosna i Hercegovina dobila status kandidata za članstvo u Uniji u decembru 2022. godine.

Eurozastupnici su u izvještaju izrazili “žaljenje zbog neuspjeha političkih aktera da Ustav i Izborni okvir [Bosne i Hercegovine] usklade s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, jer nisu proveli presude Evropskog suda za ljudska prava (u slučajevima Sejdić-Finci, Zornić, Pilav i Šlaku), čime se ometa jednakost političkih prava svih građana”.