Vijesti

Fadil Novalić za Raport: Ne pada mi napamet da razmišljam o tome da li bih želio biti ovo što sam sada

Epidemiološka, ali i ekonomska situacija u Federaciji BiH nije blistava. Broj zaraženih rapidno je rastao i sedmicama se objavljivao trocifren broj, dok je broj rastao i broj ljudi koji su zbog pandemije ostali bez posla.

Da li Federacija treba preuzeti vođenje epidemiološke krize, kako će se rasporediti novac iz fondova koje je Vlada FBiH osnovala za pomoć privredi, želi li i dalje biti premijer... o svim tim pitanjima razgovarali smo s premijerom Federacije BiH Fadilom Novalićem.

Poštovani premijeru, nedavno ste govorili o epidemiološkoj situaciji u FBiH. Ona se evidentno pogoršala u posljednjim sedmicama. Čini se da kantoni i Federacija ne sarađuju najbolje kada su u pitanju mjere. Bilo je poziva da FBiH preuzme vođenje kroz ovu krizu. Je li to rješenje? Kako unaprijediti saradnju?

Vjerovatno ste upoznati da sam u ponedeljak održao konsultativni sastanak sa premijerima kantona i direktorima federalnog nivoa policije, civilne zaštite, zavoda javnog zdravstva i inspekcija.

Na održavanje tog sastanaka nas je ponukalo upravo rapidno povećanje broja zaraženih COVID-om. Usvojili smo dosta kvalitetnih zaključaka, kao prvo je to da su se kantoni obavezali da po horizontali kvalitetnije sarađuju sa susjednim kantonima. Pandemija nas je naučila da samo kvalitetnom saradnjom svih nivoa može donijeti rezultate. Mi ćemo rukovoditi tim procesom, ali ostavljamo kantonima dovoljno slobode da sami donose odluke, ipak su oni institucionalno mnogo bliže našim građanima.

Govorili ste i o ekonomiji. Osjetan je i pad ekonomskih aktivnosti. Dosta građana je dobilo otkaze, oni koji nisu sad se suočavaju s manjim plaćama... Dali ste optimističnu najavu da ćemo se vratiti za godinu na predpandemijsko stanje. Tu su i fondovi koje je Vlada FBiH osnovala. Kada će se osjetiti taj novac koji planirate ubrizgati u privredu?

Pad je veliki ali nije nenadoknadiv, mi svakih sedam dana iznova radimo analize. Na osnovu tih analiza sada mogu reći tačnije, da će nam trebati oko 18 mjeseci da se ekonomski vratimo na vrijeme predpandemije. Mi smo još prije desetak dana odobrili sredstva 230 miliona KM koja su raspoređene kantonima, gradovima i opštinama, očekujemo da će efekat tog novca brzo osjetiti. Moramo održavati i stimulisati potrošnju, intenzivirali smo i investiranje u kapitalne projekte cesta, autocesta i termoblok 7 u Tuzli.

Postoji bojazan da će novac dobiti "podobne" kompanije. Kako ćete rasporediti novac?

Mi smo kreirali garantni fond i obezbijedili novac, zalagat ću se vršenjem monotoringa da se taj novac troši na one kojima treba, a ne onima, kako vi rekoste „podobnim“.

Kakvo je stanje u javnim kompanijama? Veliki broj njih pogođen je pandemijom. Hoće li im Vlada pomoći?

Stanje u javnim kompanijama je šaroliko, mnoge od njih stabilno podnose udarce pandemije. Jedan manji dio ih je u ozbiljnijim problemima, pratit ćemo situaciju i po potrebi tražiti načine za izlazak iz krize. Moram istaći da je u mnogome pomoglo to da smo jedan dio javnih kompanija reorganizovali i „ozdravili“ u zadnjih 5 godina tako su stabilno podnijele ove nedaće.

Vlada je povećala penzije. Može li to izdržati budžet i penzioni fond u vrijeme pandemije?

Mi smo penzionerima obećali da ih nećemo zaboraviti i ostaviti po strani, tako da smo im u skladu sa zakonom o PIO povećali penzije. Hvala im na strpljenju i razumijevanju.
Budžet će bez problema servisirati fond PIO.

Tokom prvih mjeseci pandemije bilo je jako puno javnih nabavki. Zbog jedne ste i vi završili u pritvoru a sad se vodi istraga. Da li Vlada i njene službe (FŠCV) opreznije pristupaju nabavkama? Jesu li pojačane kontrole?

Prvi dio vašeg pitanja nisam u mogućnosti da odgovorim radi procesa koji se vodi. Vezano za nabavke tu je sve jasno, zakonski postoji procedura o nabavkama i kontrolama istih.

Ranije ste se spominjali i kao ponovni kandidat za premijera. Trenutno ste u tehničkom mandatu. Da li bi i sad, nakon hapšenja i istrage, prihvatili funkciju premijera još jedan mandat?

Za razliku od Vijeća ministara BiH u Ustavu Federacije ne postoji institucija tehničkog mandata, ovaj sastav vlade radi po normalnim procedurama dok parlamentarna većina ne izabere čelništvo Federacije BiH, a nakon toga novi sastav Vlade FBiH.

Vjerujte da zbog obimnosti poslova i ozbiljnosti vremena u kojem se nalazimo da mi ne pada napamet da razmišljam o tome da li ili ne bih želio biti ovo što sam sada.

Brojni građani još ne vjeruju u postajanje koronavirusa. Vi ste ga prebolovali, Vaš kolega iz Vlade i prijatelj Salko Bukvarević, nažalost nije preživio. Kakvu biste poruku poslali tim građanima?

Istinski žalim za našim ministrom i mojim prijateljem Salkom Bukvarevićem, ogroman je gubitak. Moje zdravstveno stanje je dosta dobro, a vjerujte nije bilo lako pobijediti virus.

Poruka građanima, molim vas čuvajte se i pridržavajte mjera koje struka propisuje. Shvatite ovu pošast kao rat koji odnosi naše najmilije , s tim da „neprijatelja“ ne vidimo.