Intervju

Fahrudin Tanović za Raport: Imperativ EPBiH snabdijevanje strujom domaćih kupaca, imamo dovoljne količine uglja

Odluka da se ide u zatvaranje  zeničkog rudnika nije donesena zato što to neko želi, nego zbog toga što u rudniku više  nema uglja čijim kvalitetom bi se obezbjedila ekonomska  održivost
Fahrudin Tanović (Foto: Raport)

Fahrudin Tanović,  izvršni direktor za proizvodnju u Elektroprivredi BiH rekao je u razgovoru za Raport da je obezbjeđenje  stabilnog snabdijevanja  domaćih kupaca prioritet kompanije.  

Jasan plan

Govoreći o padu  izvoza električne energije iz BiH za prvih deset mjeseci za oko 400 miliona KM, Tanović naglašava da riječ o podacima za ukupno tri elektroprivrede i da je za sada, kada je u pitanju Elektroprivreda BiH, situacija zadovoljavajuća.

"U ovoj godini nismo planirali veći izvoz jer, snabdijevanje naših konzumenata na domaćem tržištu, ne smije biti dovedeno u pitanje. Radi se o količini  oko 400 GWh  i realizovat ćemo je“, kaže Fahrudin Tanović.  

Tanović tvrdi da je obezbjeđenje električnom energijom kupaca u zemlji imperativ za Elektroprivredu BiH i zbog činjenice da je u stalnom povećanju broj kupaca koji se u izboru energenta za grijanje opredjeljuju za električnu energiju.    

"Čak se i većina novih zgrada projektuje i gradi sa sistemom grijanja  na toplotne pumpe. Sve to značajno povećava naš konzum kojem treba da osiguramo uredno snabdijevanje. Osim toga, i zbog smanjenja proizvodnje električne energije iz termoelektrana, a u skladu s obavezama iz  deklaracija koje je potpisala BiH o smanjenju korištenja fosilnih goriva, kao i smanjenja proizvodnje u rudnicima, Elektroprivreda BiH  više nije  izvoznik u mjeri u kojoj je to bila  ranijih godina" - ukazuje Tanović.

Kaže da je nekada Elektroprivreda BiH u prosijeku proizvodila 7.000 GWh električne energije, a da se ta količina sada kreće oko 5.500 GWh.

"Bez obzira na ovakvo smanjenje proizvodnje, za domaće konzumente imamo dovoljno energije. Raspoložive količine uglja za rad blokova u Tuzli i Kaknju su zadovoljavajuće i omogućavaju nam da bez obzira na nepovoljne hidrološke prilike, iz naših termo postrojenja možemo zadovoljiti potrebe domaćih kupaca“ – ističe Tanović. 

Kada je u pitanju prestanak rada RMU  Zenica, Tanović kaže da je situacija u rudniku izuzetno složena.

"Odluka da se ide u zatvaranje  zeničkog rudnika nije donesena zato što to neko želi, nego zbog toga što u rudniku više  nema uglja čijim kvalitetom bi se obezbjedila ekonomska  održivost. Glavni sloj u jami Raspotočje je već eksploatisan i vađenje uglja iz podinskih slojeva nije ispativo", tvrdi Tanović.

Bez obzira na sve, rudari neće ostati na ulici niti nezbrinuti. Bilo ih je, kaže 800, a 200 je zahvaljujući Elektroprivredi BiH već zbrinuto.

"U međuvremenu neki radnici su napustili rudnik. Ostalo je 550  koji su sada na privremenom prekidu rada. Određeni broj i dalje dolazi na posao  jer, jama se ne može tek tako zatvoriti. Ono što je važno reći jeste da resorno ministarstvo vodi pregovore s Svjetskom bankom s ciljem obezbjeđenje kredita kako bi da svi ti radnici bili zbrinuti“, istakao je.

Izvršni direktor za proizvodnju osvrnuo se na akumulaciju Hidroelektrane Grabovica, iz koje je krajem prošle sedmice izvađeno ukupno 8.300 metara kubnih otpada koji se nakupio uz branu nakon poplava koje su početkom oktobra pogodile općine Jablanica i Konjic. Izvađena količina značajno je veća od prosječnih godišnjih koje se kreću između 100 i 1.000 kubika. U rješavanju problema učestvovali su  i Federalna vodna inspekcija, Vlada Federacije BiH, te Ministarstvo turizma i zaštite okoliša HNK-a.

Ono što je važno, tvrdi Tanović, Elektroprivreda BiH  urgentno reagirala i iz svojih tekućih sredstava izdvojila novac da se krene u čišćenje brane.

"Mi smo odmah vlastitim snagama isti i dan kasnije, odmah nakon nesreće, krenuli u čišćenje ulaza u HE Jablanica kako bi se obezbijedio nesmetan ulazak ljudi i opreme. Odmah je očišćen i donji dio rijeke Neretve ispod HE Jablanice zbog obezbjeđenja nesmetanog protoka iz , što je bilo ključno. Sve je  rađeno iz naših tekućih rezervi koje su namijenjene za sanacije velikih šteta ili havarija. Sredstva su obezbijeđena uz saglasnost Nadzornog odbora. Kada je u pitanju HE Grabovica radili smo u smjenama jer su nanosi otpada bili u  o hiljadama kubika",  rekao nam je Tanović.

Tanović: Elektroprivreda BiH ima podršku Vlade

Tvrdi da se nije gubilo vrijeme i da je urgentno napravljen plan sanacije, što je i obaveza Elektroprivrede BiH.

„Pored HE Grabovica smo napravili prinudnu deponiju i vršili razvrstavanje enormnih nanosa, izdvajali drveće i lišće, plastiku. Nažalost, tokom čišćenje smo pronašli i jedno beživotno tijelo zbog čega je sve bilo nakratko zaustavljeno. Čišćenje je trajalo dva mjeseca  završili smo svoj dio posla. Naša je obaveza da čistimo otpad uz brane, ne cijeli jezero, ali smo zbog cjelokupne situacije, očistili sve i pokazali da smo društveno odgovorna kompanija. Moram reći da nam je veliku pomoć pružila i Vlada FBiH, na čelu s premijerom Nerminom Nikšićem“, kaže Fahrudin Tanović.