Odluka Slovenije da prizna Palestinu kao državu je izraz naše posvećenosti miru i pravdi, izjavila je slovenačka ministrica vanjskih poslova Tanja Fajon.
"Danas je historijski dan. Narodna skupština Slovenije zvanično je priznala Palestinu, čime je postala 147. zemlja koja je to učinila. Ovo priznanje je izraz naše posvećenosti miru i pravdi. Slovenija je na pravoj strani historije, doprinoseći dvodržavnom rješenju za trajni mir", napisala je na platformi X ministrica vanjskih poslova Slovenije.
Izrazila je žaljenje što opozicija nije "uspjela napraviti ovaj hrabar korak, jer se u konačnici radi o ispravljanju historijskih nepravdi i priznavanju prava na samoopredjeljenje".
"Palestinsko pravo na državu temelj je pravednog rješenja sukoba", poručila je Fajon.
Ministarstvo vanjskih poslova Slovenije objavilo je na platformi X izjavu Fajon u kojoj je navela da je današnja odluka Slovenije "poruka nade i mira."
"Dragi narode Palestine, današnja konačna odluka Slovenije je poruka nade i mira. Vjerujemo da samo rješenje s dvije države može dovesti do trajnog mira na Bliskom istoku. Slovenija će neumorno nastaviti raditi na sigurnosti obje nacije, Palestinaca i Izraelaca", poručila je Fajon.
Državni zbor (Narodna skupština) Slovenije u utorak je sa 52 glasa "za" podržao odluku o priznanju nezavisnosti i suvereniteta Države Palestine.
"Današnje priznanje Palestine kao suverene i nezavisne države šalje nadu palestinskom narodu na Zapadnoj obali i u Gazi", rekao je premijer Slovenije Robert Golob, objavila je Vlada na platformi X.
Opoziciona Slovenska demokratska stranka (SDS) je neposredno prije početka sjednice povukla prijedlog za konsultativni referendum o priznanju Palestine, koju je podnijela u ponedjeljak. Na sjednici je stranka podnijela novi prijedlog za raspisivanje konsultativnog referenduma, a njeni poslanici su napustili sjednicu.
Zbog novog prijedloga prekinuta je sjednica Državnog zbora i sazvana sjednica skupštinskog odbora za vanjsku politiku o prijedlogu SDS-a za raspisivanje konsultativnog referenduma. Uslijedila je vanredna sjednica Državnog zbora na kojoj su sva 52 prisutna poslanika odbacila prijedlog za raspisivanje konsultativnog referenduma, objavili su slovenački mediji.